|

210 kiloluk gence balon tedavisi

210 kiloluk gence balon tedavisi	Tokat`ta 25 yaşında 210 kiloya ulaşan Kirami Elmalı, balon tedavisi ile sıkıntılı günlerini geride bırakmayı ümit ediyor. Tokat`ın Niksar ilçesinde ikamet eden Kirami Elmalı, son yıllarda artan kiloları nedeniyle çareyi Gaziosmanpaşa Üniversitesi(GOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi`nde tedavi olmakta buldu. GOÜ Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ayhan Kayaoğlu tarafından balon tedavisi uygulanan Elmalı`nın 6 ayda 30 kilo vermesi bekleniyor.

Kayaoğlu, önemli bir sağlık problemi haline gelen aşırı kilo alanlara ilk önerilerinin diyet ve egzersiz olduğunu söyledi. Bunlarda başarılı olamayan hastalara bir takım yardımcı yöntemler kullandıklarını belirten Kayaoğlu, `Bunlardan birisi mide içine koyduğumuz balon yöntemi.

Balon tekniği diğerlerine göre çok daha az riskli. Hastanın ağzından midenin içine yerleştirdiğimiz balonu şişiriyoruz. Bu da mide içinde tokluk hissetmesini sağlıyor. Balon 6 ay midede kalabiliyor. Bu sürede hastanın 30 kilo kaybetmesi planlanıyor. Bu yöntem çok aşırı şişman olup ta anestezinin riskli olacağı hastalarda ön basamak olarak kullanılabilir. Hasta balon çekildikten sonra diyetine devam edebilirse ameliyat olmadan bu sorunundan kurtulabilir` dedi.

Aşırı kilosu nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Kirami Elmalı ise, 7 yaşından beri kilo problemi yaşadığını anlatarak, `Şu anda 200 kilo civarındayım. Bir takım yollara başvurduk. Operasyon iyi geçti, sorun yok. Bu sorunumdan kurtulacağıma inanıyorum` diye konuştu. NURHAN İÇMEZ-TOKAT

EDİTÖRÜN NOTU: Bu meslekdaşımızın mide balonu uygulamasına yeni başladığı ve muhtemelen bunun ilk vakası olduğu bellidir. 210 kiloluk bu hastanın 6 ayda 30 kilo vermesi mümkündür, ama bu metodla, yani obezite cerrahisi geçirmeden kalıcı olarak obezite sorunundan kurtulması mümkün değildir. Bu, yanıltıcı bir bilgidir. Saygılarımla..

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=2560

Yazar . Ara 26 2009. Kategori Basında Mide Balonu, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,