|

ABD'de 'kalp'ten ölümler azaldı

ABD’de kalp hastalığından ölümler, uygulanan daha iyi tedavi yöntemleri sayesinde 1997-2007 arasında yüzde 28 oranında azaldı.

Amerikan Kalp Birliği (AHA) açıklamasına göre aynı dönemde felç nedeniyle ölümlerde daha çarpıcı bir düşüşle, yüzde 47 oranında azaldı. AHA’nın Circulation dergisinde yayımlanan raporuna göre kalple ilgili sağlık prosedürleri söz konusu 10 yıl içerisinde yüzde 27 oranında artırıldı.

Mayo Kliniği’nden Dr. Veronique Roger, bu rakamları yorumlarken, ölüm oranının azalmasının iyi bir haber olduğunu, ancak henüz kalp hastalığı ve felce karşı zafer kazanılmış olduğunun söylenemeyeceğini belirtti. Roger, bu hastalıklarının risk faktörünün hala çok yüksek olduğunu kaydetti.

Kalp hastalıkları ve felç tedavisinin ABD’de toplam maliyeti 2007 yılında 286 milyar dolar oldu. Bu rakama, sağlık harcamaları ve hastalıklardan kaynaklanan işgücü kaybı dahil edildi.

AHA raporuna göre ABD’de 20 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 33,5’i yüksek tansiyondan şikayetçi. Ülkede erkeklerin yüzde 23,1’i, kadınların yüzde 18,1’i sigara içiyor, 20 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 5’inde yüksek kolesterol var ve yetişkinlerin yüzde 67’sinden fazlası aşırı kilolu. Raporda, tüm Amerikalıların ortalama kalp sağlığının yüzde 20 oranında iyileştirilmesinin, kalp hastalığı ve felçten ölümlerin de yüzde 20 oranında daha azaltılmasının yeni hedef olduğu kaydedildi.

A.A

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19470

Yazar . Ara 28 2010. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,