ABD’de kalp hastalığından ölümler, uygulanan daha iyi tedavi yöntemleri sayesinde 1997-2007 arasında yüzde 28 oranında azaldı.

Amerikan Kalp Birliği (AHA) açıklamasına göre aynı dönemde felç nedeniyle ölümlerde daha çarpıcı bir düşüşle, yüzde 47 oranında azaldı. AHA’nın Circulation dergisinde yayımlanan raporuna göre kalple ilgili sağlık prosedürleri söz konusu 10 yıl içerisinde yüzde 27 oranında artırıldı.

Mayo Kliniği’nden Dr. Veronique Roger, bu rakamları yorumlarken, ölüm oranının azalmasının iyi bir haber olduğunu, ancak henüz kalp hastalığı ve felce karşı zafer kazanılmış olduğunun söylenemeyeceğini belirtti. Roger, bu hastalıklarının risk faktörünün hala çok yüksek olduğunu kaydetti.

Kalp hastalıkları ve felç tedavisinin ABD’de toplam maliyeti 2007 yılında 286 milyar dolar oldu. Bu rakama, sağlık harcamaları ve hastalıklardan kaynaklanan işgücü kaybı dahil edildi.

AHA raporuna göre ABD’de 20 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 33,5’i yüksek tansiyondan şikayetçi. Ülkede erkeklerin yüzde 23,1’i, kadınların yüzde 18,1’i sigara içiyor, 20 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 5’inde yüksek kolesterol var ve yetişkinlerin yüzde 67’sinden fazlası aşırı kilolu. Raporda, tüm Amerikalıların ortalama kalp sağlığının yüzde 20 oranında iyileştirilmesinin, kalp hastalığı ve felçten ölümlerin de yüzde 20 oranında daha azaltılmasının yeni hedef olduğu kaydedildi.

A.A

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here