Ağız ve diş sağlığı haftası

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, diş hekimliği olarak politikalarının her zaman bilimsel ve koruyucu hekimlik olduğunu söyledi.

istanbul- Prof. Dr. Yücel, Türkiye’de bilimsel diş hekimliğinin 102’inci yılına denk gelen ve ”22 Kasım Diş Hekimliği Günü”nü de içine alan Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında düzenlediği basın toplantısında, diş hekimlerinin dağılımı konusunda ülke genelinde kamu-özel ve coğrafi olarak eşitsiz bir durumun yaşandığını ifade etti.

Kamuda diş hekimi istihdamının artmasına rağmen sorunların bu sayıdaki kadroyla çözülmesinin imkansız olduğunu savunan Prof. Dr. Yücel, ”Kamuda hizmet vermeye çalışan diş hekimi günde ortalama 40 hastaya bakıyor. Doktorun her bir hastaya ayırdığı yarım saatlik süre ile diş hekiminin hizmet kalitesi düşmektedir” dedi.

Kamusal alanda hizmet vermeye çalışan diş hekimlerinin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde (ADSM) yetersiz kaldığını ve yeni sistemle özel muayenehanelerin geri plana itildiğini savunan Prof. Dr. Yücel, şöyle konuştu:

”Diş hekimliği olarak politikamız her zaman bilimsel ve koruyucu hekimliktir. Devletin ADSM açma ve diş hekimi istihdam etme politikasını doğru buluyoruz. Bu politikalar, muayenehanelerin varlığını yok etmek üzerine değil, ülke kaynaklarını verimli kullanmak üzerine olmalıdır. Halihazırda özel muayenehanelerde bulunan diş tedavisi ilaçları depolarda durmakta, açılan yeni ADSM’ler ile birçok malzeme satın alınmaktadır bu da ülke kaynaklarının boşa gittiğinin göstergesidir.”

A.A

Kaynak : CUMHURİYET PORTAL

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18815

Yazar . Kas 26 2010. Kategori Ağız Ve Diş Sağlığı Haberleri, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,