|

Ağrı vücudun alarm mekanizmasıdır

Dr. Necip Güder, “Ağrı, vücudun alarm mekanizmasıdır. Vücutta bir şeylerin yanlış gittiğini haber verir” dedi.

Ordu’da özel bir hastanede fizik tedavi uzmanı olarak görev yapan Dr. Necip Güder, sonbahar nedeniyle bahçe işlerinde çalışanların çeşitli vücut ağrıları şikayetiyle hastanelere akın ettiğini belirterek, “Ağrı, vücudun alarm mekanizmasıdır” dedi.

Bahçe işleriyle uğraşırken bel fıtığı ve menüsküs yırtığı gibi rahatsızlıklardan şikayet edildiğini kaydeden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Necip Güder, bu şikayetlerin daha çok fiziksel zorlanma sonucu ortaya çıktığını vurguladı. Dr. Güder, özellikle bahar aylarında da bu tür hastaların sayısında belirgin bir artış yaşandığına dikkat çekerek, “Ağrı, vücudun alarm mekanizmasıdır. Vücutta bir şeylerin yanlış gittiğini haber verir.

Bu tür ağrılı durumlarda, çivi çiviyi söker deyip üstüne gitmemek, eş dostun tavsiye ettiği ilacı içmemek ve alternatif tedaviler uygulamaktansa, bir uzmana danışmak sağlığımız için önemlidir” dedi.

Tarımla geçimini sağlayan bölgelerde, ağrıların çok fazla dikkate alınmadığını ve hastaların kendi bildikleri yöntemlere başvurduğunu söyleyen Dr. Necip Güder, “Bu yüzden de ‘ağrılarımız olacak’ diye hastalarımızın bahçede çalışmaktan vazgeçmesi pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle, özellikle bağ bahçe işleri yaparken, uzun süreli, beli zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak, mümkünse kısa molalar vermek çok önemlidir. Özellikle fiziksel bir hastalığı olan bireylerde bahçede çalışmak uzun süreli olursa, acıyı daha da şiddetlendirebilir” diye konuştu.

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=20065

Yazar . Oca 26 2011. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,