|

Amniyosentez

Amniyosentez ultrasonografi eşliğinde bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınması için yapılan bir işlemdir. Genellikle 16-20. haftalar arasında kromozom tayini amacıyla yapılabilir. İşlem ultrasonografi eşliğinde steril koşullarda lokal anestezi ile iğnenin batırılacağı bölge uyuşturulur. En uygun bölgeye iğne ile girilerek yeterli miktarda sıvı elde edilir. Bu işleme bağlı oluşabilecek problemler :

Zarların yırtılmasına bağlı sıvı gelmesi

Kanama

Düşük ve düşük tehdidi

Zarların iltihaplanmasıdır.

Bu problemlerin ortaya çıkması sonucu gebeliğin kaybedilmesi olasılığı 4. ayda yapılan genetik tanı amaçlı amniyosentez için % 0.5 – 1 civarındadır.

Bebeklerin %3-4,5 u çeşitli anomalilerle doğarlar. Bunların oluşumunda genetik kusurların rolü çok büyüktür. Genetik hastalıklar için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz olmadığından bu hastalıkların erken tanısı ve hayatla bağdaşmayan ağır anomaliler varlığında anne ve baba adayının kararıyla bebek “kritik” sınıra ulaşmadan gebeliğin sonlandırılması düşünülebilmektedir.

Bu amaca yönelik kullanılan çok sayıda yöntem vardır ve anne adayında invaziv girişim gerektiren prenatal (doğum öncesi) tanı yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem amniosentezdir.

Amniosentez en sık ileri anne yaşı olan anne adaylarının bebeklerinin kromozom anomalisi açısından değerlendirilmesinde ve üçlü testte risk saptandığı durumlarda kesin tanı amacıyla kullanılır.

Konu ile ilgili Tüm Sorularınız için aşagıda ki formu Doldurabilirsiniz.

Ve ya http://www.tupbebekgebelik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[contact-form 1 “İletişim formu 1”]

Not : Gönderdiğiniz Mesaj Tamamen Gizlilik içerisinde okunup, Cevaplanacaktır.

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=429

Yazar . Ara 3 2009. Kategori Gebelik Ve Doğum, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,