|

Antral Folikül Sayısı

Stimülasyona cevap verenler antral foliküllerdir. Yüksek kaliteli transvajinal ultrason ile, bu foliküller rahatlıkla sayılabilir. Sağlıklı kadınlarda yaşla folikül sayısı azalır . Her bir tarafta 5-10 folikülü olan kadınların, stimulasyona normal bir cevap vermeleri beklenir. Her bir tarafta 10’dan fazla olan kadınlarda [(PKO) benzeri], kilo ve FSH seviyesi temel alınarak, bulunandan daha düşük stimulasyon seviyesi seçilmelidir. Düşük folikül sayısı (toplamda 5 veya 6’dan az), düşük prognoz göstergesi olabilir ve yüksek stimulasyon seviyesi gerektirir.

Toplam folikül sayısı, alınan oosit sayısı ile pozitif, 3. gün FSH ve gonadotropin ampulleri ile negatif korelasyonludur. Buna ek olarak, toplamda 10’dan az folikül sayısı, yüksek siklus iptal ihtimalini ortaya koyar. Multivaryant analizi yardımı ile, antral folikül sayısının tek başına overin yanıtının tahmininde ve bu sebeple prognozda en iyi prediktör olduğu görülmüştür (küçük çaplı FSH’nin katkısı ile).

Stimulasyon sonucu 3 folikülden az üreten 40 yaşın üzerindeki kadınlarda IVF başarısı çok düşük olduğundan, düşük folikül sayısı, diğer verilerle birlikte (yaş, 3. gün FSH, infertilitenin süresi) değerlendirildiğinde, duruma göre yumurta bağışının daha iyi bir seçenek olduğunu ortaya koyabilir.

Konu ile ilgili Tüm Sorularınız için aşagıda ki formu Doldurabilirsiniz.

Ve ya http://www.tupbebekgebelik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[contact-form 1 “İletişim formu 1”]

Not : Gönderdiğiniz Mesaj Tamamen Gizlilik içerisinde okunup, Cevaplanacaktır.

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=126

Yazar . Ara 2 2009. Kategori Genel, Kısırlık. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,