|

Avrupa da `balon`u sevmiş

AP – ROMA – Obezite tedavisinde balon kullanımı giderek yaygınlaşıyor. İtalyan Vittorio Campati bir restoranda aşçıbaşı, 40 yaşında ve 140 kilogram . Kilo vermek için denediği birçok diyet başarısız olunca, o da çareyi balonda buldu. 9 Ocak `ta Roma `daki Umberto I Poliklinik Hastanesi `nde gerçekleşen ameliyatı deneyimli doktor Nicola Basso yaptı.

Toplam 20 dakika süren ameliyat sırasında, hastanın boğazından aşağıya iniliyor ve midesine içinde yarım litre tuz çözeltisi dolu şişirilmiş bir balon bırakılıyor. Bu sayede hasta midesinde şişkinlik ve doygunluk hissediyor. Operasyonu altı yıl içinde 700 kişiye uygulayan Basso , bu teknikle altı ayda ortalama 15-20 kilogram verildiğini belirtti. Basso , yeme alışkanlığının önemine dikkat çekerek, `Balon çıkarıldıktan sonra da hastaların üçte biri yeni kiloları ile hayatına devam etmeyi başarıyor ancak diğer üçte biri ilk kilosuna dönüyor` dedi. ABD `nin en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, Avrupa `da da erkeklerin yüzde 27`sini, kadınların ise yüzde 38`ini tehdit ediyor.

2006-02-02 Radikal

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=2573

Yazar . Ara 26 2009. Kategori Basında Mide Balonu, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,