|

Böbrek düşmanı kola

Böbrek düşmanı kola	Gazlı içeceklerin şeker hastalığı ve obezite riskini artırabileceği bugüne kadar yapılmış araştırmalarla kanıtlanmıştı. Fakat konu böbrek hastalıklarına gelince, kolalı ve diğer gazlı içecek

Gazlı içeceklerin şeker hastalığı ve obezite riskini artırabileceği bugüne kadar yapılmış araştırmalarla kanıtlanmıştı. Fakat konu böbrek hastalıklarına gelince, kolalı ve diğer gazlı içecekler arasında bir fark var mı? Bu soruya cevap arayan ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü `nden araştırmacılar, kronik böbrek hastalığı olan 465 kişi ile sağlıklı 467 kişinin beslenme alışkanlıklarını karşılaştırdı.

Buna göre günde iki veya daha çok kutu kola içenlerin kronik böbrek hastalıklarına yakalanma riski iki katına çıkıyor. Kolasız diğer gazlı içeceklerden günde iki veya daha fazla tüketenlerdeyse söz konusu risk artmıyor. Konu daha fazla araştırma gerektirse de koladaki fosforik asidin böbrek hastalığı riskini artırdığı düşüncesi bu araştırmayla desteklenmiş oldu. Araştırma Epidemiology dergisinde yayımlandı.

New York Times 2008-01-26

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=3100

Yazar . Ara 28 2009. Kategori Basında Diyet, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,