|

Botox Uygulaması

Öncelikle şunu bilmek lazım: Botox bir zehir değildir. Botulinum toksini, Clostridium botulinum adlı bakterinin doğal olarak ürettiği bir toksindir. Botoks ise bu toksinin laboratuar ortamında ilaç olarak üretilmiş formudur. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Daha basit anlatımla yüzdeki deri altı lokalizasyonundaki kasların sinirlerden uyarı alarak hareket etmelerini yani kasılmalarını engeller. Dolayısıyla  yüz bölgesinde, alın ve göz çevresindeki kırışıklıklar uygulama tekniğine göre tamamen kaybolur veya azaltılabilir.

Botulinum toksininin etki mekanizması kullanılarak tıpta pek çok faydalı iş yapılabilir. Estetik-Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki(alın bölgesi, göz çevresi gibi) çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki(koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı) terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır. Kırışıklıklar için kullanımı çok popüler olduğu için hemen herkes bilir. Ama terleme için kullanımı çok da etkili olmasına rağmen pek fazla bilinmez. Botoks uygulaması yapıldıktan ortalama 2-3 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve etkinin tam olarak oturması ortalama 7-10 gün içinde olur. Yüzdeki kırışıklıklar için yapılan uygulamalarda etki süresi ortalama 6 ay civarında iken, terleme(hiperhidrozis) için yapılan uygulamalarda etki süresi dokuz  aydan bir(1) yıla dek uzayabilir.

Botulinum toksini uygulaması esnasında kişinin ağrı eşiğine göre az ya da çok canı yanabilir. Bu hususta bayan hastalarımın dayanıklılığı bende hep takdir hissi uyandırmıştır. Ağrı eşiği düşük olanlarda topikal anestezik krem uygulamasıyla işlem daha konforlu şekilde gerçekleştirilebilir. Botoks uygulamasından sonra şişlik ve morluk gibi tabloyla şu ana dek hiç karşılaşmadığımı belirtmem gerekir.

Her ilaçta olduğu gibi botulinum toksini uygulamasında da yan etki olasılığı vardır. Ancak bu olasılık botoks da neredeyse yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında nadiren baş ağrısı, mide bulantısı ve nezle bulguları görülebilir. Çok nadir oluşabilen üst göz kapağındaki düşüklük durumu ise bazı göz damlaları ile düzeltilebilmektedir.

Botoksu özellikle nöromüsküler(kas) hastalığı olanlara, enjeksiyon bölgesinde aktif cilt enfeksiyonu olanlara, kanama-pıhtılaşma sorunu olanlara, bilinen alerjik reaksiyonu olanlara, hamilelere ve emzirme döneminde uygulamamak gereklidir. Bunun dışında olan tüm kişilere uygulama yapılabilir.

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=718

Yazar . Ara 8 2009. Kategori Botox Uygulaması, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,