Böyle korunulur mu?

Eşimle cinsel ilişki sırasında dışarıya boşalıyorum ve bu şekilde korunuyoruz. Fakat eşimin regl günü geçti. Hamile olabilir mi? M.K./Kayseri

Bu çok kullanılan ama güvenli olmayan bir doğum kontrol yöntemidir. Siz eşinizle birlikte korunduğunuzu sanmanıza rağmen, farkına bile varmadan gebelik oluşmuş olabilir.

TEST YAPTIRIN

Ancak regl gecikmelerinin tek nedeni hamilelik değildir. Düzenli regl kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin diğer nedenleri; stres, kullanılan ilaçlar, mevsimsel değişiklikler, seyahat ve mekan değişiklikleri olabilir. Kanda gebelik testi gibi tetkikler yapılarak durumun açıklığa kavuşturulmasında fayda var. Benim size tavsiyem, doğum kontrol yönteminizi değiştirmenizdir.

Seksi herkes farklı yaşar

Dokuz yıllık evliyim. Arkadaşlarım konuşurken onlar gibi şeyler yaşamadığımı fark ettim. Ben tatmin olduğumu bile anlayamıyorum. Ne yapmalıyım? P.Ü./Adana

Hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan zevk anına orgazm denir. Ancak kadın orgazmına erkekte olduğu gibi gözle görülebilir bir boşalma eşlik etmez. Bu durum pek çok kadının kafasını karıştırır, fakat bedensel tepkilerini anlamlandıran her kadın orgazm olup olmadığını bilir.

KADINLAR FARKLIDIR

Kadınların cinselliği erkeklere göre daha karmaşıktır. Cinsel istek pek çok şeyden etkilenir. Bedensel veya ruhsal hastalıklar, erken boşalma ve sertleşme sorunu gibi eşle ilgili sorunlar kadının tatmin olmasını engelleyebilir. Ayrıca kullanılan ilaçlar, günlük yaşam olaylarının etkileri, korkular, endişeler, çiftlerin kültürel ve ailesel farklılıkları ve daha birçok neden orgazm sorunu yaratabilir.

ÇOK DÜŞÜNMEYİN

Bunu takıntı haline getirmemek, cinsel ilişki sırasında orgazmı cinselliğin en önemli amacı ve tek hedef olarak görmemek çok önemli. Çünkü bu şekilde kendinizi şartladırırsanız ne siz ne de eşiniz mutlu bir beraberlik yaşayamazsınız. Bu yanlışlar cinsellikten alacağınız haz duygusunu azaltır ve orgazma ulaşmanızı engeller. Ayrıca herkes orgazm ve cinselliği farklı yaşayabilir. Arkadaşlarınızın anlattığı ile kendinizi kıyaslamayın, konuşmalarını kafanıza takmayın.

İnternet ilaçları işe yaramaz

44 yaşındayım, Viagra kullanıyorum. İnternette gördüğüm bazı haplar ve sprey şeklinde ilaçlar var. Bunların çözüm olduğu doğru mu? S.K./Yalova

Piyasada özellikle de internet ortamında satılan bu tür ilaçların bilimsel açıdan kanıtlanmış herhangi bir faydası yoktur. Hekimler olarak bu tür ilaçları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

ECZACINIZA DANIŞIN

Bu ilaçların içinde tam olarak nelerin bulunduğu bilinmiyor. Yapılan incelemelerde aslında hiç işe yaramayan ve insan sağlığı açısından son derece zararlı olan maddeler de keşfedildi. Bu konuda en iyi çözüm aile hekiminize danışmanızdır. En azından eczacınızdan yardım ve destek alabilirsiniz.

DR. CEM KEÇE

Kaynak  : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18510

Yazar . Kas 10 2010. Kategori Cinsel Sağlık, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,