Çene eklemi rahatsızlıklarının tedavisi Plastik cerrahi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Çene-Yüz protez uzmanından oluşan bir ekip tarafından yapılmalıdır. Diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi durumlarda çiğneme kasları üzerine çok fazla yük binmektedir. Bu durumun neticesinde çok şiddetli ağrılar oluşmaktadır. Tedavinin ilk adımı bu durumu ortadan kaldıracak veya azaltacak ilaç tedavisine başlamak olmalıdır. Eş zamanlı olarak çene eklemine yönelik fizyoterapi seansları ile hem eklemi rahatlatmak ve hem de çene eklemini sağlıklı kullanmayı öğrenmek gereklidir. Özellikle uykuda diş sıkma ve diş gıcırdatma durumu mevcutsa Çene-Yüz protez uzmanı tarafından hazırlanacak gece splintlerinin (ısırma plağı) kullanılması da oldukça önemlidir.

Bu kombine tedavi uygulamalarından hastaların % 80-85’i fayda görür. Geri kalan % 15-20’lik kısım içinse cerrahi tedavi gerekmektedir. Cerrahi tedavi için birden fazla seçenek vardır. Bu seçenekler, özellikle eklem diski ve bağların durumuna göre belirlenmektedir.

Çene eklemi rahatsızlıklarının cerrahi tedavisi genel anestezi altında donanımlı bir hastanede gerçekleştirilmelidir. Kulak önünden yapılan bir kesi ile veya ameliyat izini gizleyecek şekilde kulak kıvrımlarına uyacak şekilde yapılan bir kesiyle eklem bölgesine ulaşılır ve patolojik oluşumlar anatomik ve fizyolojik olarak onarılır. Ameliyat sonrası dönemde fizyoterapi seanslarına uyumlu bir şekilde devam etmek cerrahinin başarısını artıracaktır.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Ali Mezdeği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here