|

Çene Kırıkları Tedavisi Öncesi

Çene kemiği kırıklarında öncelikle hastayı muayene etmek gereklidir. Hayati tehlike oluşturabilecek durumların ekarte edilmesinden sonra kırığa yönelik muayeneler yapılır. Direkt grafiler ve özellikle panoramik mandibula grafisi kırığın tespiti için yeterli olacaktır. Nadiren bilgisayarlı tomografiyle değerlendirmek gerekebilir. Kırığın tipini ve lokalizasyonunu belirledikten sonra tedavi endikasyonu belirlenir. Çene kırığı ameliyatları kırığın yerleşimine bağlı olarak ağız içinden veya ağız dışından yapılır. Kendi vakalarımda büyük çoğunlukla ağız içinden bu ameliyatı yapmayı tercih ederim.

Çene kırığı ameliyatları genel anestezi altında tam teşekküllü hastane ortamında yapılmalıdır. Ameliyat süresi endikasyonuna göre değişmek üzere 45 dakika ile 2,5 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrasında alt ve üst çenenin biribirine bağlanması gerekmez. Ağız hijyeni için gargara kullanılması ve yumuşak kıllı diş fırçaları ile dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı gereklidir. Ameliyat sonrasında 2-3 hafta yumuşak gıdalarla beslenmek gereklidir.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Ali Mezdeği

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=922

Yazar . Ara 9 2009. Kategori Çene Estetik, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,