|

Çene Kırıkları Tedavisi

Çene kırıklarının tedavisinde değişik teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler arasında Schnee teli ile kırık uçlarının bağlanması, ortodontik braket veya Schnee teli- Arch Bar kullanılarak alt ve üst çenenin biribirine bağlanması ve titanyum miniplaklar kullanılarak kırığın tespiti bulunmaktadır. Nadir endikasyonlar dışında titanyum miniplak kullanımı tedavide en güncel ve doğru yöntem olarak öne çıkmaktadır. Güncel yöntemlerde alt ve üst çenenin biribirine bağlanmasının yeri bulunmamaktadır. Bu yöntemin tedavi esnasında getirdiği zorlukların (yeterli ve düzgün gıda alamama, ağız hijyeninde zorluk) yanı sıra tedavi sonrasında çene ekleminde hareketsizliğe bağlı olarak ağız açıp-kapama fonksiyonunda kusura ve ağrıya neden olabilir.

Çene kırıklarında uygulanan mini plaklar, absorbe olabilen (kendiliğinden zamanla eriyen) ve titanyum miniplaklar olmak üzere iki çeşittir. Titanyumun vücuda zarar vermeyen bir metal olmasından dolayı sıklıkla bu tip plaklar kullanılır. Titanyum mini plakları ameliyat sonrasında kırık iyileşmesi tamamlandıktan sonra çıkarmak gerekmemektedir. Ancak çene kemiği gelişimi henüz tamamlanmamış olan olgularda (küçük yaş) titanyum mini plak kullanılırsa kemik iyileşmesinden sonra çene kemiği gelişimini kötü etkilemesinden dolayı bu plakların çıkarılması gereklidir. Çocuk yaşta olan vakalarda bundan dolayı absorbe olan mini plak sistemlerinin kullanılması önerilir. Aynı zamanda erişkin hastalarda da absorbe olan plak sistemleri isteğe bağlı olarak kullanılabilir.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Ali Mezdeği

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=920

Yazar . Ara 9 2009. Kategori Çene Estetik, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,