|

Çene Tümörleri Tipleri

Çene tümörleri arasından en sık görülen tipi olan Ameloblastom bulunduğu yerde kemik içerisine doğru yayılım göstererek büyür ve diş gelişiminin erken evrelerindeki hücresel yapılardan kaynaklanır.

Ameloblastom yavaş klinik seyre sahip, lokal agresif benign (iyi huylu) tümör grubuna dahildir. Tümör uygun ve dikkatli bir şekilde çıkartılırsa nüks oranı oldukça düşüktür. Ancak, yeterli cerrahi rezeksiyon yapılmazsa nüks edebilir. Nadiran metastaz yapar.

Şüphe üzerine veya diş tedavisi esnasında çekilen röntgen filmleriyle saptanır. Tedavisi çoğunlukla ağız içinden yapılabilir, nadiren ağız dışı yaklaşımlar da gerekebilir. Tedavisinde etkilenen kemik kısmının tamamıyla çıkartılması gerekir.

Çıkartılan kemik bölgesinin onarılması için leğen kemiğinden kemik nakli veya çene uzatma ameliyatı (Distraksiyon Osteogenezis) ile eksikliğin giderilmesi ameliyatları yapılabilir.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Ali Mezdeği

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=928

Yazar . Ara 9 2009. Kategori Çene Estetik, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,