|

Çene Tümörleri

Çene tümörleri sıklıkla alt çenede görülür ve çoğunlukla diş gelişimi basamaklarından herhangi birindeki anormalliklerle alakalıdır. Bunun dışında dudak ve ağız içi tümörlerin çene kemiğine yayılması nedeniyle ve uzak tümörlerin metastazı nedeniyle de oluşabilirler. Çene tümörleri iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. Bunu anlamanın tecrübe dışındaki bilimsel yolu patolojik inceleme (mikroskopla inceleme) den geçmektedir. Mikroskopik inceleme neticesine göre yapılan tedavi yeterli olabilir veya ek tedaviler (cerrahi, radyoterapi) gerekebilir.

Çene tümörü ameliyatları genel anestezi altında tam teşekküllü hastanelerde yapılabilir. Ameliyat çoğunlukla ağız içinden ve nadiren de ağız dışından yapılmaktadır. Ameliyat süresi ve hastanın taburcu edilmesi vakanın ciddiyetine göre değişiklik gösterir. Ameliyat sonrası dönemde antibiyotik ve gargara kullanımı gereklidir. Hastanın takibi direkt röntgen filmleri ve Bilgisayarlı Tomografi ile yapılır.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Ali Mezdeği

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=924

Yazar . Ara 9 2009. Kategori Çene Estetik, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,