|

Cilt Yenilenmesi – Dermabrazyon

ciltDermabrazyon, derinin yüzeyel tabakasının mekanik yolla kontrollü olarak aşındırılması işlemidir. Sıklıkla, iyileşen sivilcelerin bıraktığı izler ve deri yüzeyinden kabarık yara izlerinin azaltılması için kullanılırlar. Diğer uygulama alanları ise dövmelerin(tato) çıkartılması, ağız çevresi ve yüzde ince kırışıklıkların giderilmesi olarak sayılabilir. Dermabrazyon ile cilt yüzeyinde bulunan girinti ve çıkıntılar yani yüzey düzensizlikleri azaltılarak cilt daha pürüzsüz hale getirilir. İşlem kısaca derinin yüzeyel tabakasının soyulması olarak da tarif edilebilir. Derinin yüzeyel tabakası soyulduğunda, stimüle olan derindeki hücreler daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri dokusu oluştururlar.

Sivilce veya yara izleri çok derin ise, yara iyileşmesi keloid ya da hipertrofik skar olarak iyileşme eğiliminde ise, aktif akne-sivilce lezyonları varlığında ve deri enfeksiyonu varsa dermabrazyon yapmak uygun değildir.

cilt2Cilt Estetiği İşlem, müdahale edilecek alanın büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat sonrasında ağrıdan ziyade rahatsızlık hissi vermeyecek ölçüde yanma hissi olabilir. Ameliyat bölgesi yüzde ise bandaj uygulanmaz, sadece uygun pomadlar sürülerek açık bırakılır. Giysilerin temas edeceği bölgelerde 2-3 gün boyunca bandaj uygulaması yapılır. Ameliyatı takiben birkaç gün içinde banyo yapılabilir. Yaraların iyileşip kapanması 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Bu aşamadan sonra kişi rutin iş yaşantısına dönebilir. Dermabrazyon sonrasında iyileşen doku pembemsi bir renkte olur. Pembemsi renk zaman içinde soluklaşır ve normal ten rengini alır….

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=949

Yazar . Ara 9 2009. Kategori Genel, Vücut Estetik. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,