|

Endometriyozda gen faktörü

İki genetik varyasyonun, kadınlarda kronik bir rahatsızlık olan endometriyoz olasılığını artırdığı ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırma çerçevesinde, İngiltere, ABD ve Avustralya’da endometriyoz (rahim zarındaki hücrelerin rahim dışındaki yapılarda da büyüdüğü kronik bir rahatsızlık) olan 5 bin 500 kadının genomları, 10 bin sağlıklı kadının genomlarıyla karşılaştırıldı.

Oxford Üniversitesi, Queensland Tıbbi Araştırma Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, bulgularının, endometriyozun ortaya çıkma nedeni hakkında ipuçları verdiğini söyledi. Araştırmacılar, kromozom 1’in ve kromozom 7’nin, kadınlarda endometriyoz gelişmesinde kritik rol oynadığını belirledi. Araştırmanın, endometriyozun daha etkili teşhisinin ve tedavisinin yolunu açabileceği kaydedildi.

Kromozom 7’nin, kadın rahmini ve iç yüzeyini oluşturan genlerin düzenlenmesine dahil olduğunun sanıldığı, kromozom 1’in, kadının üreme alanının gelişimi ve hormon metabolizması için önemli olan bir gene yakın olduğu bildirildi.

Doğurgan oldukları yıllarda kadınların yüzde 6’sı ila 10’unu etkileyen jinekolojik bir rahatsızlık olan endometriyozun en yaygın semptomlarının, pelvis bölgesinde ağrı, ağrılı regl dönemleri, bazı kadınlarda ciddi üreme sorunları olduğu biliniyor.

Endometriyoz, yalnızca laparoskopi yöntemiyle teşhis edilebiliyor. Endometriyozda mevcut tedaviler, ameliyat ve yan etkileri olan hormon ilaçlarıyla sınırlı.

A.A

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19691

Yazar . Oca 5 2011. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,