Ertesi gün hapları günlük kullanılan doğum kontrol haplarındakilere benzer hormonlar içerir: Östrojen ve bir de progesteron. Günlük doğum kontrol hapları, hamileliği engellemek için yirmi bir gün boyunca her gün birer adet kullanılırken, ertesi gün hapları denilen haplar hamileliği engellemek için sadece 2 dozdan oluşur.

Yani kişi toplam dört hap yutacaktır. İki haptan oluşan ilk doz, risk taşıyan cinsel ilişkiden ilk yetmiş iki saat içinde ve mümkün olduğunca erken alınmalıdır. İki haplık ikinci doz ise birinci dozdan tam on iki saat sonra kullanılmalıdır. Ertesi gün hapları hamileliği tıpkı günlük kullanılan doğum kontrol hapları gibi yani aynı yöntemle önler:

Yumurtanın yumurtalıkta olgunlaşıp salıverilmesi engeller, spermin yumurta ile döllenmesini zorlaştırır ve asıl olarak rahim duvarına döllenmiş yumurtanın yuvalanmasını engeller. Eğer zaten hamileyseniz, ertesi gün hapları hamileliğinize son vermez. Ertesi gün hapları sadece rahim duvarının hamileliğe doğal olarak hazır hale gelmesini engelleyerek etkisini gösterir.

Konu ile ilgili Tüm Sorularınız için aşagıda ki formu Doldurabilirsiniz.

Ve ya http://www.tupbebekgebelik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Not : Gönderdiğiniz Mesaj Tamamen Gizlilik içerisinde okunup, Cevaplanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here