|

Eşiniz merhamet istiyor

Eşim kendine hayran biri, beni artık hiç beğenmiyor ve sürekli “Sen yetersizsin” diyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Lütfen bana yol gösterin. K.Ç./Bursa

Eşiniz “sen yetersizsin” diyerek, aslında sizden bir yetişkinin bir diğerinden beklemeye hakkı olandan çok daha fazla şey istediğini söylüyor olabilir. Eşiniz kendine hayran biri olarak hak ettiği şeylerin sizin tarafınızdan kendisine verilmediğini düşünebilir. Bu nedenle ona gerçekten ne demek istediğini ve neler beklediğini sormanızda, “Söylediklerin canımı yakıyor” demenizde ve ona ne kadar vereceğinize karar vermenizde fayda var. Böylece sınır koymuş olursunuz. Çünkü eşinizin ihtiyaçları ve istekleri tarafından tanımlandığınız sürece gerçekten kendiniz olamayabilir, sürekli kaçar, bastırır veya misilleme yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Bunun yerine onun tepkilerini olgunlukla karşılayın, eşinize merhametle ve koşulsuz bir sevgiyle yaklaşın, işe yarayacaktır.

Köpek güven verebilir

5 yıllık evliyim, eşim evlenmeden önce beslediği köpeğine bana olduğundan daha fazla düşkün. Aptalca olduğunu biliyorum ama kıskanıyorum. T.K./İstanbul

İnsanlar bazen ev hayvanlarına güçlü bağlarla bağlanabilirler, onlara önemli biri, ailenin bir ferdi gibi davranabilirler hatta onlara yönelik eleştiri, aşağılama ve reddedişleri kendi kişiliklerine bir saldırı olarak da algılayabilirler. Dikkate alınma, kabul görme, takdir edilme, şefkat görme ve olduğumuz gibi olmamıza izin verilme gibi koşulsuz sevginin beş temel öğesi olan insani gereksinimler bir hayvan tarafından karşılanabilir. Bunda bir yanlışlık yoktur.

TERK EDİLMİŞ OLABİLİR

Ancak eşiniz sizden önce terk edilmiş olabilir veya sizinle ilişkisinde bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünebilir. ‘Eşinizin hissettiği yalnız bırakılmışlık duygusunun ne kadarını köpeğinizin varlığı ve sadakati telafi etti?’ Bu sorunun yanıtını aramalısınız. Belki de köpeğinizin varlığı ve sadakati eşinize güven veriyor olabilir. Bu konuyu eşinizle konuşmanızda ve onu anlamanızda fayda var.

Kocam eski eşini unutamadı

8 yıllık evliyim, eşim beni eski karısına benzetiyor, hatta bir kere “Ona çok benziyorsun” demişti. Bu yüzden büyük sorunlar yaşıyoruz. Ş./Antalya

Öncelikle eşinizin neden sizde eski eşini gördüğünü anlamanız gerekiyor. Bunu anladıktan sonra, sizin kendiniz olduğunuz, birbirinize ‘sen ve eski karın’ şeklinde değil, ‘sen ve ben’ olarak yakınlaşabileceğiniz bir ilişki kurabilirsiniz. Eşinize, “Ben senin eski karının kopyası gibi olmak istemiyorum, beni keşfetmen ve ayrı bir kadın olduğumu anlaman için kendimi sana anlatmak istiyorum, bunun zaman alacağını biliyorum, bana zaman ayırır mısın?” diye sorarak işe başlamanızda fayda var. Çünkü savunmacı olmayan açıklamalar, aranızda gerçek bir yakınlığa kapı açacaktır. Eşinize suçlamalarda bulunmadan, ona ve duygularına haksızlık etmeden, kendi duygularınızdan ve düşüncelerinizden bahsetmeniz işe yarayacaktır.

CİSED GENEL BAŞKANI DR. CEM KEÇE

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18938

Yazar . Ara 2 2010. Kategori Cinsel Sağlık, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,