|

Fazla kilolardan balonla kurtulun

CNNTÜRK-

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği `nden Opr .Dr. Yasin Peker , şişmanlığın sadece estetik bir sorun olarak görülmemesi gerektiğini, bu olgunun buzdağına benzediğini ve altında birçok hastalık olabileceğini söyledi. Şişmanlığın her yaşta tehlike olduğunu belirten Peker , `şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, şeker, damar sertliği, romatizma, beyin kanaması, safra kesesi taşı, çocuk sahibi olamama gibi problemlere sebep olmaktadır` dedi. Bu sorunları yaşamamak için fazla kilo almamaya özen gösterilmesi, varsa fazla kilolardan kurtulunması gerektiğini ifade eden Peker , kilo vermek için birçok yöntem bulunduğunu mideye balon yerleştirilmesinin de bunlardan birisi olduğunu söyledi.

Mide balonu ve etkisi

Mideye yerleştirilen balon, mide içine yerleştirilen, keskin kenarları olmayan, mide içinde hareket edebilen ve silikondan yapılmış içi sıvı dolu küre . Peker , `balon yer kaplayarak kişinin daha az gıdayla doymasını ve midenin daha geç boşalmasını sağlar. Bu sayede kişinin enerji alımı kısıtlanmakta ve kilo vermesi sağlanmaktadır` dedi. Balonun, şişmanlık tedavisinde uygulanan cerrahi ve farmakolojik yöntemlerden farklı olduğunu ifade eden Peker , bunun hastaya acı vermeyen, kolaylıkla kabul edilebilen, geri dönüşümlü, tekrarlanabilen bir yöntem olduğunu anlattı.

Kimlere uygulanabilir

Peker , 18-60 yaş arasında ve vücut kitle indeksi 30`un üzerinde olanlara, şişmanlığın neden olduğu hastalığı bulunanlara, daha önce diğer yöntemleri denemiş fakat hedefine ulaşamamış olanlara bu yöntemin uygulanabileceğini kaydetti. Boğazdan mideye kadar ilerletilen balon, sıvıyla şişiriliyor ve küre şeklini aldıktan sonra mideye bırakılıyor. Bu yöntem, anestezi gerektirmemesi, kısa sürede uygulanabilmesi, normal yaşama çok kısa sürede dönebilmek gibi avantajlara sahip. Ayrıca balonun mide içindeki varlığı hasta tarafından her an hissedilebiliyor ve hastanın günlük yaşamını birebir etkiliyor.

Altı ayda 15-30 kilo Peker balon yönteminin, deneyimli hekim tarafından uygulanması gerektiğini ve bu işlem sonrasında, hasta ile hekim arasında iyi bir işbirliği olması, kontrollerin aksatılmaması gerektiğini belirtti. Kişinin daha az gıdayla doymasını ve midenin daha geç boşalmasını sağlayan mide balonunun, 4-6 ay midede kalabileceğini ifade eden Peker , daha uzun süre kalması gerektiğinde değiştirildiğini kaydetti. Beslenme alışkanlığındaki yanlışlıkların saptanması ve doğru beslenme alışkanlığının kazanılması için diyetisyen kontrolü ve davranış tedavisinin de mutlaka eklenmesi gerektiğini belirten Peker sözlerini şöyle noktaladı: `Balonun kaldığı süre içinde ne kadar kilo kaybı olacağı kişiye göre değişmektedir. Ortalama kilo kaybı altı aylık dönem içinde 15-30 kilogram arasında gerçekleşiyor.`

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=2575

Yazar . Ara 26 2009. Kategori Basında Mide Balonu, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,