|

Gestasyonel Trofoblastik Hastalıklar

Toplumda Görülme Sıklığı

Toplumda her bin gebelikte bir oranında Mol Hidatiforma raslanır. Hastalığın oluşum riski gebe yaşı ilerledikçe artmaktadır. 25-29  yaş aralığında görülme riski , 55 yaşta görülme riski ile karşılaştırıldığında , 55 yaşında görülme riski 411 kat fazladır.

Klinik Değerlendirme ve Tanısal Yaklaşım

Başlıca bulgular anormal vaginal kanama , uterin büyüklük , hipertiroidi bulguları , gebelik toksemisi ve 5 cm ‘den büyük  yumurtalık kistleri mevcuttur. Yüksek beta HCG düzeyleri ve USG bulguları ile tanıya gidilir. Ancak plasental yerleşimli trofoblastik hastalıkta HPL adı verilen hormon yüksektir. Ayrıca Mol Gebeliklerde gebeliğe  bağlı bulantı kusma epizodları daha erken ve şiddetli görülür. Mol gebelikte genelde molar gebelik boşaltılması yolu ile tedavi yolu seçilir. Ancak cerrahi öncesi , beta HCG  , tam kan sayımı ve akciğer filmi mutlaka istenmelidir. Eğer çocuk istemi yoksa , rahimin çıkarılması bir diğer tedavi seçeneğidir. Ancak tedavi sonrası molar gebelikte , sebat eden beta HCG yüksekliği , uterustan ya da metastatik şüpheli bölgelerden kanama , histolojik olarak koryokarsinom tanısı kemoterapi gerektiren durumlardır. Boşaltım sonrası ilk 3 ay 2 haftada bir ondan sonraki süreçte 1 seneye tamamlamak kaydı ile aylık beta HCG tayini ile izlem uygundur. Ender olarak görülen plasental yerleşimli trofoblastik hastalıkta ise , nadir malign davranışa rastlanır ve de rahimin çıkartılması  ile basitçe tedavi edilir ancak bu tümörlerde diğer gestasyonel tümörlerde olduğu gibi beta HCG değil HpL adı verilen hormon yükselir. Plasental yerleşimli tümörlerde kemoterapinin faydası gösterilememiştir.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Profesör Dr. Yavuz Salihoğlu

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=582

Yazar . Ara 4 2009. Kategori Genel, Tuba Kanseri. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,