Gögüs Ucu Problemleri

Meme başının içe doğru çökük olması tablosudur ve İnverted nipple olarak da adlandırılır. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Estetik ve fonksiyonel olarak sorunlara neden olan bu tablo genellikle ergenlik sonrasında meme gelişimi ile birlikte ortaya çıkar. Estetik sorun aktif cinsel hayata geçişte doğal olarak psikoseksüel sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenden dolayı hasta emzirme döneminde özellikle ciddi sorunlar yaşar.

Bu tablonun nedeni olarak sıklıkla meme başı alt kısmındaki süt kanallarının doğuştan veya enfeksiyon veya diğer nedenlerle kısalması gösterilmektedir. Meme başının içe doğru çökük olması hafiften ciddiye doğru çeşitli evrelerde karşımıza çıkabilir. Hafif vakalarda meme başı etrafına yapılacak minik bir baskı ile meme başı normal şeklini alırken, ciddi vakalarda bu manevra dahi işe yaramaz. Bu manevrayı doğal olarak ameliyat endikasyonunu belirlerken de kullanırız.

Meme başının içe doğru çökük olduğu durumlarda ameliyatı genellikle lokal anestezi altında ameliyathane koşullarında yaparız. Nadiren sedasyon olarak adlandırdığımız sakinleştirici ilaçlarda eklenebilir. Ameliyat süresi endikasyona göre 15 dakika ile 1 saat arasında değişiklik gösterir. Hasta ameliyatın yapıldığı gün taburcu edilir. İş hayatına ve sosyal yaşama hemen dönüş gösterebilir. Ancak memeyle ilgili cinsellik kısa süre önerilmez.

Bu sorunla ilgili en sık karşılaştığımız iki soru nüks olurmu ve sonrasında emzirmeyle ilgili sorun yaşarmıyım şeklindedir. Aslında bu iki sorunun cevabı birbiri içine geçmiş durumdadır. Hafif derece vakalarda meme başı altındaki süt kanallarına müdahale etmeden yani kesmeden ameliyat yapacağımız için emzirmede sorun olmaz ve nüks olasılığı neredeyse sıfır olacak kadar düşüktür. Daha ciddi vakalarda ise mecburen süt kanallarına müdahale edilmesi gerekirse emzirme teorik olarak olası değildir. Bu şekilde radikal bir cerrahi girişim uygulandığında da nüks oranı çok düşüktür. Her halukarda bu sorundan kurtulmuş olmak hastayı kendi iç dünyasında belirgin ölçüde rahatlatacaktır.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Ali Mezdeği


Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=831

Yazar . Ara 8 2009. Kategori Genel, Gögüs Estetiği. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,