|

Gün Folikül-Stimulan Hormon Tetkiki

FSH nın 25mIU/ml den fazla olması (güncel analizlere göre yaklaşık 12mIU/ml)genelde düşük gebelik olasılığı ile bağdaştırılır. Son zamanlarda yapılan çalışmaların gösterdiği sonuçlara göre, 40 yaşın altındaki kadınlarda FSH seviyesinin hafif artışı, gebelik oranında az bir düşüşe yol açarken, daha yaşlı kadınlarda seviye artışı çok daha anlamlı sonuçlara yol açtığı yönündedir. Bazen, özellike daha ileri yaşlı kadınlarda, foliküler olgunluk çabuk olur ve folikül-stimulan hormonu (FSH) 3. günden itibaren düşmeye başlayabilir. Bu sebeple, estradiol (E2) seviyesi de ölçülmelidir. Normal FSH konsantrasyon seviyelerinde, 3. gün itibariyle artmış E2 seviyesinin (70-80 pg/ml üzeri) etkisi belirsizdir ama gonadotropin salınım hormonu (GnRH) agonisti ve asiste hatching kullanılsa da artmış E2 seviyesi, azalan gebelik oranıyla değil artan siklus iptali ile bağdaşır. Genç kadınlarda 3. gün artmış E2 daha az öneme sahiptir. FSH analizi aynı zamanda optimum stimulasyon seviyesini tahmin etmekte de kullanılır, çünkü over yanıtının FSH seviyesi ile ters orantılı olduğu gözlemlenmiştir. FSH seviyesi 10mIU/ml üzerinde olan kadınlarda, genelde düşük yanıtlı hasta protokollerinden biri tercih edilir.

FSH seviyeleri siklustan siklusa da değişiklik gösterir. Sürekli yüksek FSH, tek bir defa yükselmiş FSH’den (diğerleri normalken) daha zayıf prognoz verir. Daha normal FSH seviyesindeki siklusta yapılan IVF, overin stimulasyon kalitesini arttırmaz. Genel kanı tek bir defa yükselen FSH seviyesi olan kadınların yüksek iptal oranına sahip olduklarıdır, ancak gebelik sonucunun azalma boyutu konusunda çalışmalar tutartız sonuçlar göstermektedir . 2., 3. ve 4. günlerde FSH seviyeleri benzerdir. Pre-menstrual spottingi olan kadınların yoğun kanama görülen ilk günü, siklusun 1. günü olarak saymaları tavsiye edilir.

Konu ile ilgili Tüm Sorularınız için aşagıda ki formu Doldurabilirsiniz.

Ve ya http://www.tupbebekgebelik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[contact-form 1 “İletişim formu 1”]

Not : Gönderdiğiniz Mesaj Tamamen Gizlilik içerisinde okunup, Cevaplanacaktır.

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=124

Yazar . Ara 2 2009. Kategori Genel, Kısırlık. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,