|

Hamile dostu kış besinleri

Hava koşulları nedeniyle anne adayları için sevimsiz bir dönem olan kış mevsimini, birkaç basit yöntemle sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkün

Kendilerini ve bebeklerini korumak adına hayatlarına birçok kısıtlama getirmek zorunda olan hamileler, aslında yaşamlarının bu dönemini bazı önlemler alarak daha sorunsuz geçirebilir. Özellikle virüslerin ve soğuk algınlıklarının çok yaygın olduğu kış aylarında dikkat edilmesi gereken birkaç belirgin beslenme kuralını Bebeğim ve Biz dergisi derledi. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Par’ın önerileriyle ışı rahat geçirme yöntemleri:

VİTAMİN TAKVİYESİ

Kış aylarında anne adayları, hastalıklara yakalanmamak için bağışıklık sistemlerine destek olacak besinleri almalıdır. Vitamin, demir, kalsiyum ve proteinler belli miktarlarda alınmadığında bile, mutlaka dışarıdan destek yapılmalıdır. Özellikle ilk üç ayda anne adayları sık sık kustuğu için doğal yollarla alınan vitaminlerin, ilaçla takviye edilmesi gerekebilir.

C vitamini kaynağı olan portakal, limon, mandalina, kırmızı ve yeşil biber, greyfurt, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası tüketilmelidir. Bu besinlerdeki C vitamini, uzun süre bekler veya pişirilirse kaybedilir, bu nedenle çiğ tüketilmelidir.

Folik asit kaynağı olan ıspanak, yer fıstığı, karnabahar ve kepekli ekmek tüketilmelidir.

Demir içinse kırmızı et, sakatat, yumurta ve kuru baklagillerden düzenli olarak alınmalıdır.

Sıvı tüketimi Anne adaylarının kış aylarında sıvı tüketimi günlük 2 litre olmalıdır. Özellikle kışın, suyun yanı sıra, nane-limon, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları da rahatlatma etkisine sahiptir.

Kalsiyum içinse sıcak süt, her çeşit peynir ve yoğurt sık tüketilen besinler arasında olmalıdır.

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18767

Yazar . Kas 22 2010. Kategori Çocuk Sağlığı Haberleri, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,