|

İnternetten ilaç alırken dikkat!

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, internet ve televizyon üzerinden alınan bitkisel ilaçlar konusunda vatandaşı uyardı. Uzmanlar, “Burada satış yapanların amacı sadece para kazanmaktır. Onların halkımızın sağlığını korumak gibi bir düşünceleri yoktur” dedi.

Ankara- Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, internet ve televizyon üzerinden alınan bitkisel ilaçlar konusunda uyardı. Uzmanlar, “Burada satış yapanların amacı sadece para kazanmaktır. Onların halkımızın sağlığını korumak gibi bir düşünceleri yoktur” dedi. Tüketicilerden gelen şikayetler artması nedeniyle durumu tüketici platformu Sikayetvar.com’a değerlendiren Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün uzmanları,yurttaşları bitkisel ilaçların satın alımı ve kullanımı konusuna uyardı.

“Kemoterapi ve radyoterapi’yi engelleyebilir”

Bitkisel ilaçların kullanılmasında son derece tedbirli olunması gerektiğini vurgulayan Bakanlık, bitkisel ilaç kullanırken hekimin uyguladığı tedavinin tehlikeye girebileceği konusunda uyardı.

Açıklamada, bitkisel ilaçların sentetik ilaçlardan ayrı tutulmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu tip ürünleri kullanırken tıpkı sentetik ilaçlarda olduğu gibi son derece tedbirli olmak gerektiğini de söyleyerek şöyle konuştular:

“Çünkü bitkisel ilaç içinde tek bir bileşiğin varlığından söz etmek mümkün değildir. Tek bir bitkide bile birçok bileşik bulunmaktadır. Bu bileşikler birbirleriyle etkileşime girerek her birinin tek başına gösterdiği etkiden daha güçlü etki gösterebilir. Hatta bazen toksik doza da erişebilir. Bazı durumlarda da bitkisel ilaçlar hekimin uyguladığı tedaviyi engelleyebilmektedir. Bu tabloya daha çok kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda rastlayabilmekteyiz.”

İnternet üzerinden alınan ilaçlar tehlikeli

Tüketicilerin internet üzerinden bitkisel ilaçları satın almalarının son derece yanlış olduğunu kaydeden uzmanlar bitkisel ilaçların sadece eczanelerde satılması gerektiğine dikkat çekti. İnternet üzerinden satın alınan ürünlerin halk sağlığı yerine para kazanmayı amaçladıklarını kaydeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu ilaçların tehlikeye dönüşebileceğini ifade ederek şunları söylediler:

“Tüketicilerin internet üzerinden satılan ürünleri alması da son derece yanlıştır. Burada satış yapanların amacı sadece para kazanmaktır. Onların halkımızın sağlığını korumak gibi bir düşünceleri yoktur. Yaptıkları işin oluşturabileceği sorunlar karşısında kendilerinde bir sorumluluk hissine sahip değildirler. Bitkisel ilaçların etkinliği, güvenilirliği ve kalitesi kanıtlanmamışsa ve bu tip ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmamışsa her zaman için vatandaşımız için çok tehlikelidir. Kaldı ki ruhsatlı olsa bile satış yeri yalnızca eczanedir.”

Sigara ve tütünü bırakmak isteyen tüketiciler televizyon kanalı ile alınan üründen memnun kalmadıklarını ve bir etkisini göremediklerine yönelik şikayetlerinin hatırlatılması üzerine değerlendirme yapan uzmanlar, bitkisel ürünlerin başka bir hastalığı tehlikeye sokabileceği uyarısında bulunarak televizyonda tanıtımı yapılan ürünün içeriği hakkında şu bilgileri verdiler:

“Tütünü bırakmak için televizyon kanallarında reklamı yapılan ve şikayet edilen ürünün içeriğine baktığımızda bu bitkilerin her birinin farklı etki mekanizmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini görürüz. Örneğin bu karışım içinde bulunan Hypericum perforatum (sarı kantaron) uzun yıllardır üzerinde bilimsel çalışma yapılmış olup içerdiği hiperisinden dolayı antidepressan; biflavonoitlerden dolayı sedatif, antienflamatuvar, antiülser ve analjezik; flavonoit ve tanenlerden dolayı diüretik ve astrenjan; uçucu yağından dolayı da antifilojistik etkilidir. Yine haricen yara iyileştirici etkisi de vardır. Sadece bir bitkinin kimyasal içeriğinden ileri gelen farklılıklar bile çok çeşitli yerlerde kullanılmasını gerektirmektedir. Bir de tüm bitkilerde olduğu gibi bu bitkiyi kullananların ilaç-bitki etkileşmesine de dikkat etmesi gerekir. Bu bitkiyi antikoagülan, teofilin, digoksin tedavisi gören bir kişiye kullanamazsınız.

Tütünü bırakmak için pazarlanan bu ürünün içindeki bir başka bitki meyan (Glycyrrhiza glabra) kökü (Radix Liquiritiae) yüksek tansiyonu olan hastalar için çok tehlikelidir. Melissa officinalis (oğulotu) sedatif etkilidir. Karanfil içinde bulunan yüksek orandaki uçucu yağın bileşiminde bulunan bileşiklerden biri olan öjenol antiseptik ve kuvvetli analjeziktir. Yine tarçın ve karabaş otu taşıdığı uçucu yağ içeriğindeki kimyasal bileşenler bakımından ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken bitkilerdir.”

“Tek kurum Sağlık Bakanlığı”

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların Sağlık Bakanlığı’nın “Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattını” arayabileceklerini kaydeden uzmanlar, son olarak vatandaşlara şu uyarılarda bulundular:

“Bitkisel ilaç diye tanıtılan bu ürün içeriğindeki bitkiler doğru bitki midir? Doğru zamanda, doğru yerden mi toplanmıştır ve içerdiği kimyasal bileşiklere göre doğru bir şekilde mi standardize edilmiştir? Bitkisel ilaç onayını alabileceği tek kurum da Sağlık Bakanlığı’dır. Dolayısıyla televizyon kanallarında reklamı yapılan bu ve bunun gibi ürünlerle sigara tiryakilerinin şifa bulması mümkün değildir. Bu tip ürünlerin zaten bu haliyle ilaç olması da olanaksızdır. Üstelik ilacın reklamı da mevzuatımıza göre yasaktır. Bu yasak sebebi ile Reklam Kurulunda yer alan Sağlık Bakanlığı temsilcileri gerekli yasal işlemleri başlatmaktadır.”

ANKA

Kaynak : CUMHURİYET PORTAL

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19335

Yazar . Ara 20 2010. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,