|

Kabızlığı hafife almayın!

Kabızlık çekenler bunu, normal yaşamlarının bir parçasıymış gibi kabul eder. Kendi kendilerine çareler ararlar.

Dr. Hasan İnsel

Oysa teşhis ve tedavi için doktorunuza danışmalısınız

Kabızlık, basit bir deyişle seyrek dışkılama olarak tanımlanabilir. Dışkılama sıklığı yaş ve beslenme gibi birçok faktöre bağlı olmakla birlikte, kişiden kişiye de farklılık gösterebilir. Sebebi herhangi bir patolojiden kaynaklanmıyorsa, kabızlığa neden olabilecek çeşitli durumlar şunlardır:

* Tek yönlü beslenme alışkanlığı

* Az sıvı alınması

* Hareketsizlik

* Stres

* Yolculuk, seyahat veya tatillerde yeme alışkanlıklarında değişiklik

* Müshil istismarı

* Bazı ilaçlar (Antidepresan, ağrı kesiciler, demir destekleri)

* Hamilelik dönemi

* Yanlış dışkılama alışkanlıkları

* Bazı sindirim sistemi dışı hastalıklar

Kabızlık, ciddi hastalıkların ilk belirtisi veya görünen tek belirtisi olabilir. Hemen müshil ilaçlarına başlanmamalıdır. Bu durumda ilaçların etkisi giderek azalacak ve sürekli dozlarının artırılması gerekecek. Çoğu kişi dışkısında kan gördüğünde de bunu önemsemez ve “Hemoroittir” deyip geçiştirir. Ancak dışkıda kan, makatta yırtık veya hemoroitten kaynaklanabileceği gibi daha ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Bağırsak tembelliği

Genellikle iş yoğunluğu veya ev dışında tuvalete gitmekten kaçınma nedeniyle normal bağırsak reflekslerinin kaybolması zaman içinde kabızlığın yerleşmesine neden olur. Bu nedenle ihtiyaç olduğu anda tuvalete gitmeye ve düzenli dışkılama alışkanlığı edinmeye çaba göstermek gerekir. Böylece dışkılama refleksleri 1-2 hafta içinde normale dönecektir. Bağırsak tembelliği genellikle yeterli posa ve sıvı alımıyla çok hareket edilmesi sonucu düzelir.

Gün içerisinde yenilen ekmeklerin tam buğday, çok tahıllı veya yulaflı olması, en az beş porsiyon meyveyle sebze gibi posalı yiyeceklerin tüketilmesi, susuz kalmamaya çaba gösterilmesi yararlı olur. Kahvaltıda 4-5 çorba kaşığı yulaf ezmesi ve tahıl gevreği yanında ceviz, fındık, badem yenilmesi, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagil yemekleri, salata veya çorbalar, kabızlığın önlenmesinde son derece fayfalı olur. Kuru kayısı, erik, incir gibi meyveler veya bunların hoşafları da destek olabilir.

Geçişi iyi ayarlayın

Bol posalı beslenme uygulaması başlangıçta bazı kişilerde gaz şikayetlerine neden olabilir. Ancak bu yiyeceklerin küçük porsiyonlarda tüketilerek yavaş yavaş artırılmasıyla bu sorun kolaylıkla çözümlenebilir. Yoğurt ve kefir de, içerdiği faydalı bakteriler sayesinde sindirimi düzenleyici etkiye sahiptir. Günlük düzenli yürüyüş veya benzeri egzersiz yapılması da bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu tip beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmadan önce, bunların size uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmak gerekir. Kabızlık dediğimiz durum yukarıda sayılan örneklerden başka, bazı ciddi hastalıkların da ilk belirtisi veya görünen tek belirtisi olabilir. Bu nedenle “Kabızlık herkeste var, önemli değil” denmemeli ve muhakkak doktora danışılmalıdır.

Kaynak : MİLLİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19432

Yazar . Ara 28 2010. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,