|

Kahve ve kek beyne destek veriyor!

İspanya’da yapılan bir araştırma, kahveyle kek ya da pasta tüketmenin; dikkat, öğrenme ve sözel hafıza alanlarına olumlu etkisi olduğunu gösterdi…

Gün içinde içilen kahve, bazılarımız için bir klasik haline gelmiştir. Ben de saat 11.00-11.30 arasında mutlaka sade Türk kahvesi içerim. Kendimi şımartmak istediğimde çikolata veya ufak bir kurabiye kahveme mutlaka eşlik eder. Daha masum günlerde biraz kuru yaban mersini eğer yoksa 1-2 kuru kayısı da olabilir kahve arkadaşım.

Kahvelerini kek veya pastayla içenlerin sayısı da oldukça fazla. Buradan yola çıkan İspanyol uzmanlar, kahve ve tatlının aynı anda tüketildiklerinde birbirlerine olan etkisini araştırdı. Barcelona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kafein-glikoz karışımının dikkat ve hafıza alanlarında beyne destek verdiğini buldu. Bu araştırmaya, 18-25 yaş aralığında 72 erkek ve kadın katıldı.

Farklı reaksiyonlar

Araştırma için, katılımcılar gruplara ayrıldı ve her bir gruba farklı içeceklerle yemekler verildi. Bunlar su, su-kahve, su-glikoz, ya da su, kafein ve glikoz şeklinde sıralandı. Daha sonra katılımcıların dikkat, el becerisi, görsel-uzamsal ve frontal işlevleri çeşitli testlerle ölçüldü.

Katılımcıların verdikleri reaksiyon, içtikleri karışıma göre farklılıklar gösterdi. Glikozlu karışım içenler, el becerilerinde daha hızlı hareket etti. Kafein ve glikoz karışımı; dikkat, öğrenme ve sözel hafızayı sağlamlaştırma konularında faydalı etkiler gösterdi.

Bir başka deyişle, kahve-şeker kombinasyonun iki maddenin etkilerini artırdığı ve katılımcıların beyinlerini daha etkin şekilde kullanmalarını sağladığı görüldü. Ancak araştırmacılar bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Beslenme bilimi her gün yeni araştırma sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyor ve tek bir araştırmayla genel kuralları değiştirmek doğru değil. Bu araştırma sonucu, sevdiğimiz kahve ve kek veya kahve ve çikolata ikilisinin öğrenme, el becerilerinde olumlu etkisinden bahsediyor.

Kaynak : MİLLİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19867

Yazar . Oca 15 2011. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,