İspanya’da yapılan bir araştırma, kahveyle kek ya da pasta tüketmenin; dikkat, öğrenme ve sözel hafıza alanlarına olumlu etkisi olduğunu gösterdi…

Gün içinde içilen kahve, bazılarımız için bir klasik haline gelmiştir. Ben de saat 11.00-11.30 arasında mutlaka sade Türk kahvesi içerim. Kendimi şımartmak istediğimde çikolata veya ufak bir kurabiye kahveme mutlaka eşlik eder. Daha masum günlerde biraz kuru yaban mersini eğer yoksa 1-2 kuru kayısı da olabilir kahve arkadaşım.

Kahvelerini kek veya pastayla içenlerin sayısı da oldukça fazla. Buradan yola çıkan İspanyol uzmanlar, kahve ve tatlının aynı anda tüketildiklerinde birbirlerine olan etkisini araştırdı. Barcelona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kafein-glikoz karışımının dikkat ve hafıza alanlarında beyne destek verdiğini buldu. Bu araştırmaya, 18-25 yaş aralığında 72 erkek ve kadın katıldı.

Farklı reaksiyonlar

Araştırma için, katılımcılar gruplara ayrıldı ve her bir gruba farklı içeceklerle yemekler verildi. Bunlar su, su-kahve, su-glikoz, ya da su, kafein ve glikoz şeklinde sıralandı. Daha sonra katılımcıların dikkat, el becerisi, görsel-uzamsal ve frontal işlevleri çeşitli testlerle ölçüldü.

Katılımcıların verdikleri reaksiyon, içtikleri karışıma göre farklılıklar gösterdi. Glikozlu karışım içenler, el becerilerinde daha hızlı hareket etti. Kafein ve glikoz karışımı; dikkat, öğrenme ve sözel hafızayı sağlamlaştırma konularında faydalı etkiler gösterdi.

Bir başka deyişle, kahve-şeker kombinasyonun iki maddenin etkilerini artırdığı ve katılımcıların beyinlerini daha etkin şekilde kullanmalarını sağladığı görüldü. Ancak araştırmacılar bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Beslenme bilimi her gün yeni araştırma sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyor ve tek bir araştırmayla genel kuralları değiştirmek doğru değil. Bu araştırma sonucu, sevdiğimiz kahve ve kek veya kahve ve çikolata ikilisinin öğrenme, el becerilerinde olumlu etkisinden bahsediyor.

Kaynak : MİLLİYET GAZETESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here