|

Kelepçe taktırdı, önce aynayla sonra hayatla barıştı

Gamze Gözalan’ın ilk kitabı hakkında yazılacak çok şey var aslında. Ama her şeyden önce okuduğunuz her satırın; yazanın içinden, adres vermek gerekirse tam kalbinden kaleme aktığını belirtmeli. Bir zamanların ‘Tombul Yıldızı’ Gamze Gözalan verdiği kilolara rağmen şişkoların dünyasına sırt çevirmiyor, yaşadıkları zorlukları kendi hayatından yola çıkıp anlatıyor. Hem öyle bir anlatıyor ki onun sayesinde ‘şişkolar’ın daha önce hiç düşünmediğiniz sorunlarını fark ediyorsunuz. Şişkooo’yu okuyan herkes onda kendinden bir parça bulacak, zayıflar da dahil!

Bildiğimiz Gamze Gözalan oyuncu, dublaj sanatçısı ve sunucuydu. Nereden çıktı bu yazar?

Hep yazıyordum ama sadece kendim için. Hiç haddimi aşan işler yapmak istemedim. O yüzden de hazır olduğum zamana kadar bekledim bu kitap için. Doğru zaman gelince yazdım.

Yapmak isteyip de yapamadıkları olan, isyan etmiş, kızmış birinin kelimeleri sanki bunlar…

Evet çok kızdım ve kırıldım hayatta. Seçme hakkımı kullanamadım çünkü. Çoğu zaman maddi imkansızlıklar sınırladı reddetme hakkımı. Özellikle iş hayatımda taviz verdim kilolarım yüzünden. Sonunda daha fazla taviz vermemek için kilolarımı verdim. Kitapta da benim gibi şişkoların çektiklerini ve bu duruma nasıl son verileceğini yazmak istedim.

Ne zaman başladınız zayıflamaya?

Kendimi bildim bileli zayıflamaya çalışıyorum. Her zaman kilolarımla barışık olduğumu söyledim. Buna inanmaya çalıştım. Ama içten içe çok mutsuzdum. Son kararımı, aynı kanalda çalıştığımız Ümit Usta sayesinde verdim. Sizden daha kilolu birini gördüğünüz zaman ürküyorsunuz. Ümit Usta beni ürküttü. Ona baktıkça her geçen gün daha çok kilo almaktan ve bu yüzden hastalanmaktan korkmaya başladım. Dış görüntümün dışında bir de sağlık sorunları olacaktı. Hiçbir yöntem işe yaramadı, sonuncusu (kelepçe) dışında.

Kaç kilo verdiniz?

54 bedenden 44’e indim. 75 kilo vermiştim ama beşini geri aldım çünkü kelepçem patladı. İnsan bir kez zayıflayınca eski haline dönmekten çok korkuyor. O yüzden ocak ayında ikinci ameliyatımı oldum. Bu çok daha zor geçti. Ama kilo vermeye devam edeceğim için değdi.

Ne zaman duracaksınız?

Zayıfladıkça zayıflamak istiyorum. Bugünlerde hedefim 38 beden olmak.

Ya zayıflama isteğiniz bitmezse? Belki anoreksiyaya yakalandınız?

Başta sevgilim de bundan korktu. Ama ben aslında ‘birazcık’ şımarıklık yapıyorum. Çünkü zayıf ‘beni’ daha çok sevdim. Artık kendimle barışık ve mutluyum. Kilolu olmak istemiyorum.

‘Bridget Jones’ rolü için aldığı her kiloya yüz binlerce dolar teklif edilen Renee Zellweger’i bilirsiniz. Biri size de böyle bir teklifte bulunsa, verdiğiniz kiloları geri alır mısınız?

Beni parayla tatmin edemezler ama ‘yer yerinden oynayacak’ bir proje olursa düşünebilirim belki.

Sizi bu yönteme özendirmekle suçlayanlar olacak.

Zaten var. Amacım özendirmek değil, sadece bilgilendirmek. İnsanlar böyle bir opsiyonları olduğunu bilmeli. Özellikle benim gibi her yöntemi deneyip zayıflamayı beceremeyenler. İtiraf ediyorum, ben beceremedim, irademe sahip çıkamadım. Ne yaptıysam önce birkaç kilo verdim sonra daha fazlasını aldım.

Zayıflamak isteyenlere ‘asla’ diyeceğiniz şey ne?

Kimyasal ilaçlar! Kitabımda da yazdım. Kullananların çoğu aşırı stres, ter ve baş dönmesiyle karşılaşıyor. Hatta yağ söktürücüler nedeniyle bağırsaklarına söz geçiremeyip rezil olanlar bile var.

Peki kurtuluş kelepçede mi?

Bu sadece spor ve diyetle olmuyor. İkisi birlikte olmalı ama boğazınızı tutmak daha önemli. Benim gibi bunu beceremiyorsanız kelepçe bir seçenek.

Bu yolda en büyük desteği kimden gördünüz?

Bir şişkoya kimse destek olamaz. Kimse onu tam anlayamaz. Bir tek ‘Kelepçe Kardeşleri’ bilir çektiğimi.

Kitapta var ‘Kelepçe Kardeşliği’ kavramı. Okumayanlar için anlatsak.

Bu ameliyattan önce ve sonra en büyük yardımcınız, aynı şeyleri yaşayan insanlar oluyor. İlk ameliyattan sonra depresyona girdim. Ne yiyeceğimi, nasıl alışacağımı ve yaşayacağımı bilmiyordum. Türkiye’de üç binin üzerinde midesi kelepçeli hasta var. Birkaçını tanıyorum. Hepsiyle aynı bağı, elektriği yakalıyorum. Karşılıklı rahatlama, dertleşme ve eğlenme… İşte ‘Kelepçe Kardeşliği’ böyle bir şey.

SEMRA’YA YUMOŞ

Bu kitaptan sonra ‘kardeş’ sayınız artacak gibi

Arttı bile. Pek çok insan benim ardımdan ameliyat oldu. Ama herkes benim gibi bunu tüm dünyaya duyurmuyor. Bir nevi misyon benimki, anlatma misyonu, anlatmaya çekinilen, utanılanı anlatma hatta belki de bazıları için ‘rol modeli’ olmaÉ

Korkmadınız mı? Ya da sonradan düşününce hiç pişman olmadınız mı?

Ne korktum ne de pişman oldum. Keşke ben gençken olsaymış da bu yöntem, o zaman yaptırsaymışım.

Başka keşkeler var mı hayatınızda? Mesela tekrar gelseniz dünyaya neyi farklı yapardınız?

Sanatçı olmazdım. Aslında dünyanın en güzel mesleği benimkisi. Tabii Türkiye’de değilseniz. Bizde o kadar çok oyuncu, şarkıcı, sunucu enflasyonu var ki… Tekrar bir şansım olsa kesin tıp doktoru olurdum. Çok yıprattı beni yardımcı sunucu olmak, oyuncu eskisi gibi görülmek.

Bundan sonra ne olacak?

Yaşımın, görüntümün ve yeteneğimin el verdiği karakterleri canlandırmak istiyorum dizilerde. İkinci kitabım ‘Asabi’yi bitirmek ve yazmaya devam etmek istiyorum. Bir de televizyon programım olsun.

Nasıl bir televizyon programı? Semra Hanım’ın kaynana olduğu bir yarışma programı mı mesela?

İlk ameliyatımdan sonra evde dinlenirken televizyonda ne var ne yok izledim. Vallahi çok isterdim Semra Hanım’ı tanımayı. Ben olsaydım o programda, Semra Hanım böyle olmazdı. Yumuşak tutardım onu. Saygı istiyorsa saygı gösterirdim, ruhuna dokunurdum, çok farklı biri olurdu.

Mide kelepçesi nedir?

Laparaskopİk ayarlanabilir silikon mide bandı veya halk arasında yaygın adıyla mide kelepçesi, rejim ve sporla zayıflayamayan şişmanların sık başvurduğu bir cerrahi yöntem. Midenin üst tarafına onu saracak şekilde takılan bant, sıvı verilerek şişiriliyor. Böylece midenin hacmi daraltılıyor, hasta az yese de doyduğunu hissediyor. Yöntem 1985’te Isveç’te geliştirildi. Sadece ameliyata uygun hastalara öneriliyor ve hastanın ihtiyacına göre ayarlanıyor. Midenin yapısı cerrahi anlamda değişmiyor, hiçbir kısmı kesilmiyor. Ameliyattan sonraki ilk süre yaranın iyileşmesi ve yeni yeme alışkanlığı edinmekle geçiyor. Her hastada başarı garantisi yok. Enfeksiyon, bandın yerine oturmaması, kayması veya yer değiştirmesi gibi komplikasyonlarla; kusma, kabızlık gibi yan etkilerle karşılaşılabiliyor. Ameliyattan önce mutlaka fiziki ve psikolojik kontroller var. Hastanın kelepçesi zamanla biraz daha sıkılabiliyor veya tamamen çıkartılabilir.

Sabanur Kıraç

AKŞAM 01.04.2006

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=2548

Yazar . Ara 26 2009. Kategori Basında Mide Kelepçesi, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,