Her ameliyatda olduğu gibi otoplasti ameliyatında da hastaların aklında çok fazla soru ve korku bulunmaktadır. Hastalarıma karşı en önemli görevlerimden biri olduğunu düşündüğüm güleryüz ve anlayışla yaklaşarak sorularını yanıtlayıp, korkularını gidermeye çalışırım. Tabi tüm bunları gerçekcilik ilkemden ödün vermeden yaparım.

Otoplasti ameliyatı için başvuran hastalarıma ilk olarak bu ameliyatla ilgili bilmeleri gereken herşeyi anlatarak işe başlarım. Sonrasında detaylı bir muayene ile deformiteyi saptayıp hastaya ayna karşısında yapılacak değişiklikleri anlatıp kafalarında hiçbir soru işareti kalmamasını sağlamaya çalışırım. Örnek vaka resimleri üzerinde birlikte değerlendirmeler yapıp neleri yapacağımızı ve neleri yaşayacaklarını anlatmaya özellikle özen gösteririm.

Sonuçta hasta ameliyat olmadan önce bile ameliyat esnasında, ameliyatdan hemen sonra ve sonraki günlerde neleri yaşayacağını bilir. Ameliyat hakkında her şeyi biliyor olmanın getirdiği rahatlığın hastaların konforunu artırdığını ve kafalarındaki soru işaretlerinden kurtulup huzurlu bir şekilde bu süreci yaşadıklarını bizzat hastalarımın kendi ifadeleri ile tanık olmanın keyfinide ben yaşıyorum.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Ali Mezdeği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here