|

Light diye çok yiyor ve kilo alıyoruz

Light diye çok yiyor ve kilo alıyoruz	“Nasıl olsa light” diyerek bu ürünler gereğinden fazla tüketiliyor. Aşırı tüketim sonucunda da çok rahat kilo alınıyor. Az yağlı, diyet, light diye piyasaya sunulan ürünlerin aslında kalori ve yağ açısından diğer normal ürünlerle arasında ciddi farklar bulunmadığını söyleyen diyet uzmanı Seçil Kenar, tüketimi artan light ürünlere karşı uyarıyor.

Şişmanlığın görülme sıklığının artmasıyla beraber “light” (layt) etiketli ürünler önem kazandı. Diyet uzmanı Seçil Kenar , light ürünlerin tüketiminde ve çeşidinde yaşanan artışı “tehlikeli” buluyor. Diyetisyen Kenar, zayıflamak ya da kilosunu korumak isteyen bireylerin piyasadaki light ürünlerin çok düşük kalorili veya kalorisiz olduğunu sanmasından dolayı, günlük tüketilen light ürün miktarında ve çeşidinde büyük bir artış gözlemlediklerini belirtti. Bu artışın aynı zamanda günlük alınan kalori miktarının da artmasına neden olduğunu ifade eden Kenar, “Az yağlı-diyet-light diye piyasaya sunulan ürünlerin normal ürünlerle arasında ciddi farklar bulunmuyor. Yani bu ürünler referans ürüne göre çok az veya kalorisiz değildir.” dedi. Tüketicinin light ürün tüketimindeki yanlış bilgiye de değinen diyetisyen Kenar, “Tüketici `bu diyet ürünü bunu daha çok yiyebilirim` derse light-diyet tüketerek toplamda daha fazla kalori almış olur. Örneğin light tatlılarda sükroz molekülü yerine yapay tatlandırıcılar kullanıldığında çok fazla kalori değerleri oluşur. Fakat kişiler şeker içermiyor diye bu besinleri daha fazla tüketebiliyorlar.” diye konuştu.

Kilo vermek isterken yapılan hatalardan birinin de özel hastalıkları bulunan kişiler için üretilen gıdaların bilinçsizce tüketilmesi olduğunu belirten Dyt . Kenar, “Diyette yapılan en büyük hatalardan biri sağlıklı bireylerin, özel hastalıklarda tüketilmek için üretilen ürünleri bilinçsizce ve sıkça tüketmeleridir. Daha az kalori alayım, zayıflayayım veya kilomu koruyayım derken bu gıdalar ile tüketici daha fazla kilo bile alabilmektedir.” dedi. Burada önemli olanın yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığını hayat tarzı haline getirmek olduğunu belirten diyet uzmanı Kenar, “Unutmamak gerekir ki asla bir besin gıda teknolojisinin müdahalesiyle sihirli bir hale getirilemez.” diye konuştu. Kenar, etiket kontrolünün devletin denetiminde olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Anka 2008-02-21

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=3044

Yazar . Ara 28 2009. Kategori Basında Diyet, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,