|

Mama sandalyesi doğruları

Bebeklerin mama sandalyesinde oturacağı yaş dönemini hem sizin hem de çocuğunuz için daha keyifli bir hale getirmek elinizde

Mama sandalyesi, hem anne babalar için hem de bebekler için beslenme saatlerinin rahat geçmesini sağlayan önemli bir gereç. Bunun yanı sıra bebeğin sofrada ailesiyle birlikte oturmasını ve ailece sosyalleşmeyi sağlıyor. Ancak anne babaların hatalı davranışları nedeniyle bebekler ‘mama sandalyesi sendromu’ yaşayabilirler. Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, bu durumu atlatmanın yollarını anlattı.

MÜDAHALE ETMEYİN

Bebeğiniz kendi başına oturup da kaşıkla yemek yemeye başladığı andan itibaren artık bir mama sandalyesine ihtiyacınız var demektir. Sağladığı kolaylıklar kadar zorlukları da bulunan mama sandalyesi, bebeğiniz için “Artık ben de sizinle aynı masadayım” mesajıdır. O yüzden, bu süreci fotoğraflamayı unutmayın.

Bu süreç, bebeğinizin besinleri dokunarak, koklayarak, dökerek, kıyafetlerini lekeleyerek, hatta saçlarına sürerek keşfettiği bir dönemdir. Bebeğiniz hangi yiyecekten ne kadar ve nasıl yemek istediğine artık kendisi karar verir. En doğrusu, bu süreçte çok müdahaleci olmamaktır.

ZAMANI ÖNEMLİ

Bebeğiniz, 6-7 aylıkken oturmaya başlayacağı mama sandalyesini, 36’ıncı ayına dek kullanabilir. Bebeğiniz artık dik bir biçimde oturabilir ve aynı zamanda ek gıdalara geçiş yapabilir. Birçok çocuk, 2 yaşından itibaren yemek seçmeye başlar ve özgürlüğünü ilan eder. Her gıdayı ağızlarına götürürler. Aslında bu bir tür keşiftir.

BUNLARA DİKKAT EDİN!

Bebeğinize yemek yedirirken mama sandalyesini televizyonun karşısına konumlandırmayın. Televizyon bağımlılığı oluşabilir.

Yemeğini yedirirken yiyeceklerin isimlerini ve renklerini söylemeniz bebeğinizin algısını geliştirir, severek yemesini sağlar.

Yiyecekler için kırılmaz tabak, çatal, kaşık kullanmanız daha güvenli olacaktır.

Farklı yiyecekleri ayrı kaplarda yedirmek lezzet algılaması açısından önemlidir.

Yemek yemeyi sevmelerini sağlamak için biraz yaratıcılık yeter. Yiyecekler ile yapacağınız şekiller ilgisini çekecek ve keyifli olmasını sağlayacak.

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19603

Yazar . Oca 3 2011. Kategori Çocuk Sağlığı Haberleri, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,