|

Mantar ilaçlarına dikkat!

Tırnaklarımdaki mantar sorununa karşı, cildiye doktoru hap verdi. Aynı zamanda aspirin ve kolesterol düşürücü ilaç da kullanıyorum. Yan etkisi olur mu? B.L./Van

Evet. Mantar ilaçlarının birçoğu, karaciğerde diğer yüzlerce ilacın parçalanmasını ve vücuttan atılmasını yavaşlatır.

KANDA BİRİKEBİLİR

Sonuçta kanda aspirin, kolesterol düşürücü ilaç ve tansiyon ilacının birikme olasılığı ortaya çıkar. İstenmeyen burun ve mide kanamaları, tansiyon düşmeleri ve karaciğer hasarları ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin, mantar tedavisinde kullanılan hapları dikkatli ve kontrollü alması gereklidir. Hatta cilde sürülen ve mantar tedavisi için kullanılan kremler bile emilerek kana geçer ve aynı yan etkilere yol açabilir. Bu sebeple tedavinin hekim gözetiminde, bilinçli ve kontrollü yapılması şarttır.

Önceliğiniz zayıflamak olsun

Bir ay önce bana ‘metabolik sendrom’ tanısı konuldu. Metabolik sendrom ne tür bir hastalıktır ve nasıl baş gösterir? Nelere dikkat etmeliyim? İ.T./İzmir

Kalp ve damar hastalıklarının en sık görülen tablolarından biri de ‘Metabolik Sendrom’dur. Bu rahatsızlık, ülkemizde yüzde 50-60 oranında görülmektedir. Hipertansiyon, şişmanlık, kolesterol ve trigliserid yüksekliği, HDL (iyi kolesterol) düşüklüğü, kan şekerinde yükselme ya da insülin direnci ve kanın pıhtılaşmasında artma eğilimi görülen bir tablodur.

ŞEKERE DİKKAT!

Bu tablo; koroner kalp hastalıkları, diyabet ve hipertansiyona bağlı beyin kanamalarında, kalp krizleriyle sonuçlanan ağır olayları da beraberinde getirmektedir. Maalesef 1975-76’lı yıllarda Çapa’daki Tecrübi Araştırma Enstitüsi’nde Prof. Dr. Tuncay Altuğ ile birlikte yaptığımız bu çalışma, bundan yaklaşık 10 sene sonra Prof. Dr. Raven tarafından ‘Metabolik Sendrom’ adıyla yayınlanmıştır.

YAĞLARDAN UZAK DURUN

‘Metabolik Sendrom’u olan kişilerin mutlaka zayıflayıp ideal kilolarına gelmeleri, şeker ya da karbonhidrat yönünden zengin yiyeceklerden kaçınmaları ve yağlı besinlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu kişilerde, karaciğer yağlanması da olduğundan alkolden uzak durmaları da şarttır. Alkol alınacaksa; kırmızı şarabı tercih etmeleri gerekir. Hastalarda pıhtılaşma eğiliminin artmasıyla birlikte, ani damar tıkanmaları da oluşabilmektedir. Varis gibi bir damar hastalığı da varsa, bu kişilerin sigara içmeleri, kadınsa doğum kontrol hapı kullanmaları, menopoz döneminde bu rahatsızlığı daha da şiddetlendirmektedir.

Fizik tedaviden yararlanın

Her gece bir ağrı kesici içmeden uyuyamıyorum. Acaba ağrı kesici bağımlısı mı oldum? İ.D./Hakkari

Burada önemli olan ağrıların bölgesi ve süresidir. Genelde ağrı kesici ilaçlar, bağımlılık yapmaz. Ancak afyon türevleri ve kodain gibi narkotik ağrı kesicilerin kullanılması, kısa sürede bağımlılık yapar. Ayrıca tramadol gibi yeşil reçeteyle yazılan bazı ağrı kesici ilaçlar da bağımlılık yapabilir. Ağrının tedavisinde fizik tedavi gözden kaçmakta veya ihmal edilmektedir. Bu nedenle mutlaka fizik tedaviden de yararlanmak gerekir.

PROF. DR. AYKAN CANBERK

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18955

Yazar . Ara 3 2010. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,