|

Mutfakta osteoporoz ilacı var

57 yaşındayım. Yavaş yavaş kemiklerimin güçsüzleştiğini hissediyorum. Menopozda kemik erimesini önlemek için ne yapmam lazım? S.T./Bayburt

Kemik erimesi ile ilgili ülkemizde sıklıkla yanlış tabirler, bilgiler kullanılıyor. Osteoporoz ya da kemikten kalsiyum kaybının menopoz çağı ve sonrası görülme oranı artıyor ama bu durum her yaşta görülebelir.

KIŞ GÜNEŞİNİ ALIN

Risk grubundaki kişilerin yılda bir kez kemik yoğunluğunu ölçtürmeleri öneriyorum. Bu kişilerin ayrıca beslenmesine dikkat etmesi önem taşıyor. Kalsiyumdan zengin, süt, yoğurt, beyaz peynir bilindiği gibi önemli. Karides, balık gibi deniz ürünleri ve kurufasulye gibi baklagilleri bol tüketmelerini öneriyorum. Ayrıca D vitamininden zengin besinleri de alabilirler. Güneş ışığından da mümkün olduğunca faydalanmalılar. Güneş ışığında bulunan ultraviyole, D vitamini yapımını artırır.

Şişmanlık körlük bile yapıyor

28 yaşındayım, evliyim, iki çocuğum var. Doğumdan sonra 35 kilo aldım, şu anda 95 kiloyum. Bunun sağlığıma ne gibi yan etkileri olur? A.Ş./Mersin

Özellikle şişmanlıkla birlikte beden kitle endeksi artıyor. Bir standart vardır beden kitle indeksi 25’e kadar normal, 25 ile 30 arasında fazla kilo, 30’un üstünde şişman, 40’tan sonra öldürücü şişman diye gruplandırılır. Şişmanlıkla birlikte insilün direnci ve diyabet görülme sıklığı büyük oranda artar. Hatta ailesinde şeker hastası olmayanda bile insilün direncine bağlı diyabet ortaya çıkabilir. Ayrıca hipertansiyon yine bu kişilerde kolayca ve hızla belirir. Hipertansiyon şiddetli ve hızlı seyreder. Öyle ki tansiyonun 25’i geçmesi bu kişilerde çok sık görülür. Yine bu kişilerde yüksek kolesterol görülür. 20 yaşında bile olsa damar yapısı bozulmaya başlar. Bu nedenle de şişman kişilerde damar sertliği hastalığı erken yaşta, komplikasyonlu olarak ve direk organ hasarı ile ortaya çıkıyor.

VARİSLER ARTIYOR

Bunların dışında beyin damarlarında, böbrek damarlarında, bacak damarlarında bozulmalar hızla ortaya çıkar. Varisler sıklaşıyor. Göz dibi damarları bozuluyor ve buna bağlı görme kaybına kadar gidebilen tablolar gelişebiliyor. Şişman kadınlarda ayrıca rahim bozuklukları, regl dönemi bozuklukları sık olarak ortaya çıkabiliyor. Hatta kısırlık gelişiyor. Bunlar sadece bildiklerimiz…

Enfeksiyon kalp krizi nedeni

55 yaşında sigara içen bir erkeğim. Üç hafta süren ağır bir akciğer enfeksiyonundan iki hafta sonra kalp krizi geçirdim. Krizin enfeksiyon ile bağlantısı var mı? K.B./Aydın

Özellikle akciğer enfeksiyonlarında kronik bronşit ve astımın enfeksiyon ile alevlenmeleri özellikle sağ kalp üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

BAKTERİ İSTİLASI OLUR

Bu enfeksiyonlar sırasında kalpten gelen kirli kanı getiren damar sisteminin duvarları bakteri istilasına uğramakta ve bunun sonucunda da damar ve damar dalları tıkanmakta ve kalbin içerisine akmaktadır. Bu gibi enfeksiyonlarda sağ koroner damar daralmaları ve hatta tıkanmaları ve ona bağlı kalp krizleri görülebilmektedir. Diğer enfeksiyonlarda da birçok bakterinin atar damar duvarında iltihaba yol açarak atar damar tıkanmalarına ve buna bağlı kalp krizlerine yol açabildiği gösterilmiştir.

PROF. DR. AYKAN CANBERK

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18336

Yazar . Kas 4 2010. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,