|

"Olmuyor" diyerek bırakmayın

Ders çalışırken canım çok sıkılıyor. Hiç çalışmak istemiyorum. Böyle olunca da okulda başarısız olup ailemi üzüyorum. Bu duygumu nasıl yenebilirim? K.L./Aydın

Ders çalışma sırasındaki düşünceleriniz veriminizi ya da istekliliğinizi belirler. Eğer ders yapmaya başladığınızda olumsuz, keyifsiz ve isteksizseniz, o dersin size eziyet olması kaçınılmazdır. Ayrıca dersin zorluk derecesi, akademik seviyesi de olumlu veya olumsuz etki sağlar.

İSTEKLİ ÇALIŞIN

Her şeyden önce mutlaka derse istekli olarak oturmak lazım. Bunun için uykunuzu almış, hafif beslenmiş, rahat ve stressiz olmalısınız. Öncelikli bu şartları sağlamaya çalışın. Hemen “Olmuyor” diyerek kestirip atmayın. Olumlu düşünmeye çalışın. Ders sonunda kendinize mutlaka küçük de olsa bir ödül verin. Çalışma masanız, odanız ve koşullarınızın öğrenme tarzınıza uygun şekilde olmasına dikkat edin. Çalıştığınız odayı derse başlamadan önce havalandırın.

Kızım şarkıcı olmak istiyor!

15 yaşındaki kızımın sanatsal yönü ve yabancı dil becerisi çok kuvvetli. İleride ünlü bir pop şarkıcısı olmak istiyor. Onu nasıl vazgeçirebilirim? Ş.T./İstanbul

Kızınızın kuvvetli yanlarını tespit ediyor olmanız gerçekten çok güzel. Zira birçok ebeveyn çocuğunun yatkınlığını lise çağlarında bile fark edemiyor.

İNATLAŞMAYIN

Kızınız aslında bir ergen. Ergen olmak zordur. Sıra dışı, farklı olmalı ki yetişkin olmaya başladığını hissetsin… Bu nedenle ani çıkışlar yapabilirler. Eğer siz de buna fevri çıkışlarınızla cevap verirseniz, ergen ısrarla aynı davranışı sergilemeye devam edecektir. İnatlaşmayın. Bırakın kendini anlatmaya çalışsın. Kendinden 3-4 yaş büyük bir ablasından fikir alması konusunda yönlendirin. Sizinle oldukça yaş farkı varsa, abla diyebileceği birini daha çok dinleyecektir. Böyle bir yakınınızdan yardım istemeniz iyi olacaktır.

SERGİLERİ GEZİN

Yabancı dil ile ilgili projelerde bulunmasını sağlayın. Sergi ve sanat içerikli organizasyonlara katılarak sanatın diğer dallarını da göstermeye çalışın

Hep birlikte uyuyun

Çocuğum uykusunu iyi alamadığı için derslerde uyukluyormuş. Gece geç de olsa yatmıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum, doktora mı gitmeliyiz? K.A./Erzurum

Uyku problemi sadece öğrenme ya da davranışları değil fiziksel sağlığı da olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur.

UYKU APNESİ OLABİLİR

Uyku apnesi ya da farklı bir uyku problemi olabilir. Mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanı ya da kulak burun boğaz doktoruna başvurun. Hatta uyku tedavi merkezlerinden de yardım isteyebilirsiniz. Yapılan tetkikler sonucunda her şey temiz çıktığı halde sorun devam ediyor ise; yaşam biçiminizi gözden geçirin. Geç yatan ebeveynlerseniz bu durum çocuğunuzu da olumsuz etkiler. Yatış saatleriniz sürekli değişkenlik gösteriyorsa, bu durum da bir neden olabilir. Ailecek her gece aynı saatlerde yatın. Ayrıca günde en az sekiz saat uyumasını sağlayın.

ŞENAY YILMAZ

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18901

Yazar . Ara 1 2010. Kategori Çocuk Sağlığı Haberleri, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,