Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) tekniği ile embriyolar, henüz anneye transfer edilmeden önce belirli genetik hastalıklar yönünden test edilebilmektedir. PGT tekniğinin en önemli uygulama alanlarından birisi de genetik bir hastalık taşımamakla birlikte kromozomlarında bir bozukluğa sahip olabilecek olan embriyoların saptanmasıdır. Yapısal ya da sayısal nitelikte olabilecek olan bu bozukluklar ileri yaşta (35 yaş ve üzeri) olan kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Bazen de çiftlerden birinde tetkikler sonucu saptanmış kromozom bozukluğu olabiliyor. Bu durum, embriyonun tutunma şansını azalttığı ve düşüklere neden olabildiği için tekrarlayan tedavi başarısızlıkları ve kısırlıkla sonuçlanabilmektedir.

PGT, ileri yaşın yanı sıra tekrarlayan düşük problemi ile karşı karşıya olan ya da iki ya da daha fazla tüp bebek denemesi olup da gebe kalamayan hastalarla, non-obstrüktif (testis kanalcıklarının tıkanıklığına bağlı olmayan) azospermik (menide hiç spermi olmayan erkeklerde) vakalarda uygulanmaktadır. Bu, implantasyon oranında kayda değer bir artışa neden olduğu gibi düşük yapma riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Unutulmaması gereken bir nokta var ki; gereksiz uygulanan vakalarda yarardan çok zarara neden olabilir. Tekniğin az da olsa yanılma payı da vardır. Transfer edilmesi düşünülen embriyo sayısından daha az sayıda embriyo elde edilen vakalarda uygulanması çok akılcı bir yol değildir.

Konu ile ilgili Tüm Sorularınız için aşagıda ki formu Doldurabilirsiniz.

Ve ya http://www.tupbebekgebelik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Not : Gönderdiğiniz Mesaj Tamamen Gizlilik içerisinde okunup, Cevaplanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here