|

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

CİN-I→ İki ay ara ile yapılan smearler neticesi CİN-I gelirse kolposkopi ve kolposkop altında biyopsi gerekliliği doğar.Biyopsi sonucuna göre hekim tarafından tedavinin devamına veya sonlandırılmasına karar verilir.( LGSİL tedavisi aynıdır)

CİN-II , CİN-III →LEEP (elektrokoterle eksizyon) konizasyon , genel anestezi altında uygulanmalıdır.Çıkarılan parça patolojik incelemeye tabi tutulmalı ve alınan sonuca göre tedavi yönlendirilmelidir. ( HGSİL tedavisi aynıdır.)

CİN-II , CİN-III veya HGSİL tespit edilen hastalar eğer 45y ve üzerinde ise rahim ve yumurtalıkların çıkarılması ile de tedavi edilebilirler.

HPV , rahimağzı kanseri gelişiminde en önemli etmenlerden birisidir. Birçok alt tipi olan bu virusun tiplendirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü yüksek derecede kansere neden olan tipler saptanarak hasta ileri değerlendirmeye alınır. Rahimağzı kanserinden korunmada HPV aşısı ülkemizde de kullanıma girmiştir.Özellikle rahimağzı kanseri ve kanser öncüsü lezyonlar ile cinsel bölgeyi tutan siğillerin oluşumuna neden olan HPV tip 6 , 11 , 16 ve 18 karşı %90’ lara varan koruma sağlamaktadır.Özellikle HPV tip 16 ‘nın rahimağzı kanseri ve kanser öncüsü lezyonların % 50 ‘sinin oluşumundan sorumlu tutulduğu göz önüne alınınca aşının koruyuculuğunun önemi artmaktadır.HPV aşısı( GARDASİL®) 9-26 yaş aralığındaki cinsel deneyim yaşamamış , yani HPV ile tanışmamış bayanlara yapılmalıdır. Ancak bu yaş aralığında cinsel aktif bayanlara da daha az yarar görme olasılıkları olsada yapılması önerilmektedir. Ayrıca HPV aşısı, virusun cinsel yolla bulaştığı ve erkeklerde penis kanserine yol açtığı düşünülürse erkeklere de isteğe bağlı olarak uygulanabilir. Aşı ideal olarak 9-13 yaş aralığında uygulanmalıdır. Aşı , herhangi bir zaman diliminde ilk dozu  uygulandıktan sonra , 1-2 ay sonra bir doz 4-6 ay sonra bir doz daha yapılarak toplamda üç doz olucak şekilde yapılır. Ancak aşının oluşturduğu koruyuculuğun ve bağışıklığın takibi açısından mutlaka bir kadın-doğum hekimi tarafından yapılması önemli bir noktadır.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Profesör Dr. Yavuz Salihoğlu


Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=547

Yazar . Ara 3 2009. Kategori Genel, Rahim Ağzı Kanseri. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,