|

Sağlığınıza sağlık katın

Gün içinde size birkaç dakika kazandırdığını düşündüğünüz sağlıksız alışkanlıklarınız uzun vadede telafisi zor, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Cosmopolitan dergisi dikkat etmeniz gereken ufak sağlık önerilerine yer verdi

DİŞ FIRÇANIZI DEĞİŞTİRİN

Sorun: Manchester Üniversitesi’nin araştırmasına göre ortalama bir diş fırçası, candida gibi mantar türlerini ve mikropları barındırır. Dahası, bu mikroplar, diş etlerinizden girerek kan dolaşımınıza katılırlar.

Çözüm: En azından üç ayda bir diş fırçanızı değiştirin. Asla ve asla diş fırçanızı başkasıyla paylaşmayın ve kendi kabında muhafaza edin.

ÇARŞAFINIZI HAVALANDIRIN

Sorun: Çarşafınızın bakteriler için harika bir üreme yuvası olmasının sebebi her gece salgıladığımız nemdir. Buna ek olarak, insanlar haftada 5-10 gram arasında ölü deri döker ve bu da bakterilerin artmasına sebep olur.

Çözüm: Nevresim takımınızı, her altı ayda bir yıkayın ve ütüleyin. Sık sık kuru temizlemeye de gönderebilirsiniz.

ESKİ JİLETLERİ ATIN

Sorun: Jileti düzenli olarak suya tutmak ve ıslak bırakmak keskinliğini azaltır. Kör jiletler, ölü deriyle tıkanırlar ve bu, kolayca enfeksiyon kapabilen sıyrıklara, batıklara ve diğer deri tahrişlerine sebep olabilir. Çözüm: İşlevini kaybetmeye başladığı an jiletinizi hemen yenisiyle değiştirin. Ancak asla ve asla başkasınınkini ödünç almayın.

NEMLİ ORTAMLARA DİKKAT

Sorun: Soyunma odalarının nemli ortamları bakterilerin üremeleri için idealdir. Eğer siz de soyunup giyinme sırasında ayağınıza terlik giymeye üşeniyorsanız mikroplara açık hale gelirsiniz.

Çözüm: Parmak arası terliğinizi yanınızda taşımaya üşenmeyin. Spor yaptıktan sonra duştan çıkarken ayağınızı ve terliğinizi iyice yıkamayı ihmal etmeyin. Bu arada spor yaparken ayakkabınızın içine giydiğiniz çorapları her seferinde değiştirmeyi unutmayın. Aksi halde ayağınızda mantar oluşabilir.

TEMİZLİK LİFİ KİŞİSELDİR

Sorun: Lifler ve özellikle de köpük şeklindeki temizlik süngerleri yeterince temizlenmediğinde milyonlarca bakteriye ev sahipliği yapabilir. Bu bakteriler cilde kolaylıkla yayılabilir ve çeşitli enfeksiyonlara yol açar. Yayılan bakteriler türlü hastalıklara neden olur.

Çözüm: Bu enfeksiyonları engellemek için lifinizi en yakın arkadaşınız veya ailenizden kimseyle paylaşmayın. Vücut lifinizi en az haftada kaynar suda şampuanla yıkayın. Altı ayda bir vücut lifinizi yenisiyle değiştirmeyi unutmayın.

AYAKTA YEMEK YEMEYİN

Sorun: Özellikle hızlı olması için öğle yemeklerinizi ayakta hızlı atıştırmalarla geçiriyorsanız bu alışkanlığınızdan hemen vazgeçmelisiniz. Çünkü ayakta hızlı yemek stres oluşumuna sebep oluyor ve sindirim sürecini zorlaştırıyor. Sindirim sürecinin zorlaşması midede çeşitli rahatsızlıklara neden oluyor. Ayrıca Amerikan Diyet Merkezi’nin araştırmasına göre hızlı yemek yeme kilo alımını da artırıyor. Çünkü hızlı yediğinizde ne yediğinizin farkına varamıyorsunuz.

Çözüm: Ne kadar yoğun olursanız olun yemek yemeye zaman ayırın. Eğer zaman sorun olursa yemeğinizi önceden hazırlayın ve lokmalarınızı iyice çiğnemeyi unutmayın. Bu durum doygunluk hissine ulaşmanızı sağlayacaktır.

DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN

Sorun: Her sabah düzenli olarak dişlerinizi önce fırçalamalı sonra da diş aralarınızı diş ipiyle temizlemelisiniz. Yoksa çürükle ve kötü ağız kokusuyla karşı karşıya kalırsınız.

Çözüm: Ağınızla ve dişlerinizle ilgili problemleri engellemek için günde en az iki kez düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Ayrıca ağız gargarası yapmayı da unutmayın.

SIK SIK TUVALETE GİRİN

Sorun: Tuvalete gitmeyi sürekli ertelemeyi alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Ancak bu son derece zararlı. Çünkü tuvalete gitmemek için vücudunuza yeterince sıvı almamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu da susuz kalmanıza sebep olabilir.

Çözüm: Tuvalet ihtiyacınızı hiçbir zaman ertelemeyin. Sağlığınız için günde 2 litre su içmeyi unutmayın.

TAMPONUNUZU YENİLEYİN

Sorun: Tampon seçiminden, takılmasına tüm süreçte son derece basit kurallara uyulması gerekir. Tamponların uzun süreli kullanımı, ‘toksik şok’ denilen ve yaşamı tehdit edebilecek olaylara sebep olabilir.

Çözüm: Çantanızda mutlaka yedek tamponlar bulundurun. Sağlığınızı tehdit etmemesi için tamponunuzu üç saatte bir değiştirin.

MAKYAJINIZI ÇIKARIN

Sorun: Ne kadar yorgun olursanız olun, makyajınızı çıkarmaya üşenmeyin. Eğer çıkarmazsanız, cildiniz gece boyunca hava alamaz ve yüzünüzde sivilceler olabilir.

Çözüm: Cildinizi özel yüz temizleyicisiyle yatmadan önce yıkamayı ihmal etmeyin.

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=16277

Yazar . Eyl 6 2010. Kategori Ağız Ve Diş Sağlığı Haberleri, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,