|

Sakal ve bıyık çıkıyorsa…

25 yaşında bir kadınım ama beş yıldır yüzüm için tıraş oluyorum. Bu sorun neden kaynaklanır, hangi doktora gitmeliyim? D.D./Mersin

Bu olay, genellikle genetik ‘hirsitusmus’ denen bir tablodur. Genetik olduğu gibi, bazı ırklarda da sık görülür. Çoğu kez hipofiz ve böbrek üstü bezi arasındaki aşırı etkilenme sonucu meydana gelir.

DOPİNG YAPABİLİR

Artan androjen hormonları, regl başlama çağlarından itibaren kıllanma, favori gibi bıyık ve sakal çıkmaları, göğüs ve göbek çevresinde, kol ve bacakta aşırı kıllanma ile kendini gösterir. Ayrıca sporcularda doping amacıyla da kullanılan bazı hormonların etkisiyle de ortaya çıkabilen bir durumdur.

SESLERİ KALINLAŞIR

Kadınların adeta erkekleşme özelliği gösterdiği görülür. Bu kişilerde regl dönemleri uzar, miktarı azalır. Bu kadınların, sesleri kalınlaşır ve boğuklaşır. Sonuç olarak bu kişilerin mutlaka endokrinoloğa gitmeleri gerekir. Kadın sporcular kesinlikle kas gevşetici hormonları kullanmamalıdır.

Tansiyon ile grip ilacı tehlikeli

Düzenli olarak aldığım tansiyon ilacım var. Tansiyon ilacıyla birlikte başka ilaçlar, özellikle grip ilacı almak tehlikeli diyorlar. Doğru mu? D.S./Adana

Tansiyon ilacı alan kişilerin kullandıkları; diğer ilaçlarla arasında tansiyon ilaçları arasında etkileşim görüldüğü gibi hipertansiyon da ortaya çıkabilir.

VÜCUTTA SU BİRİKİR

Özellikle menopoz sonrası kullanılan östrojen ve kortizon içeren ilaçlar, ağrı kesiciler ve romatizma ilaçları vücutta tuz veya su tutulmasına yol açarak hipertansiyonun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ya da daha da kötüsüne, kontrol altındaki tansiyonun fırlamasına yol açabilir. Tansiyon ilacıyla birlikte doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda, tansiyon yükselmeleri, pıhtılaşma problemleri ve damar tıkanıklıklarına kadar giden bir çok sorun gözlenir.

GRİP İLACINA DİKKAT!

Grip tedavisinde, soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar sempatik sistemi uyararak çarpıntı, göğüste ağrı, nefes darlığı ve tansiyon fırlamasına yol açabilir. Bu ilaçların tansiyon haplarıyla kullanılması çok daha ağır rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden hekiminize reçete yazdırırken ilaçlarınızı hatırlatın.

Günde bir kaşık balık yağı

Çocuğum bu yıl okula başladı. Çocuklar okulda birbirlerine hastalık bulaştırıyorlar. Onu bu hastalıklardan vitaminle koruyabilir miyim? S.T./İstanbul

Öncelikle çocuğunuza mutlaka bir uyku düzeni belirleyin. Okula giden çocukların düzenli olarak sekiz saat uyumaları gerekir. Uyku, çocuğunuz için en iyi ve doğal vitamindir.

Bununla birlikte kemik gelişimini artırdığı için D vitamininin çocuklara büyük katkısı olacaktır.

Özellikle süt, tereyağı, peynir gibi D vitamininden zengin gıdaları almalarını tavsiye ediyorum.

Balıkyağı da enfeksiyon direncini artırıyor. Çocuklara günde bir tatlı kaşığı balık yağı verebilirsiniz.

PROF. DR. AYKAN CANBERK

Kaynak : SABAH GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=18803

Yazar . Kas 25 2010. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,