|

Sarı noktaya antioksidan

Avrupa’da görme kayıplarının en önemli nedenlerinden biri olarak bilinen Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta) üzerine yapılan son araştırmalara göre; kesin bir tedavi yöntemi olmayan Sarı Nokta’dan korunmada ya da ilerlemesini önlemede antioksidan takviyesinin etkili olduğu belirlendi.

National Göz Enstitüsü klinik araştırmalar direktörü Frederick Ferris tarafından yapılan son araştırmalar, dışarıdan alınan antioksidan takviyesinin Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu’na yakalanma riskini azalttığını ve ilerlemesini engellediğini gösteriyor.

Gözün arka, retinanın orta kısmında bulunan makulanın hasara uğraması ile meydana gelen Sarı Nokta belirtileri genellikle, 50- 60 yaş aralığında görülüyor. İleri dönemlerinde kitap okuma, araba kullanma gibi odaklanma gerektiren görme eylemlerini engelleyen hastalık, 65 yaş üzerindeki bireylerin yaklaşık yüzde 25’ini etkisi altına alıyor.

Yaşa Bağlı Göz Hastalıkları Araştırmasının (AREDS) Amerika’da 55-80 yaşları arasındaki 4,757 gönüllü ile gerçekleştirdiği araştırmada gönüllülerin antioksidan ve çeşitli vitaminler içeren ek maddeler alması sağlanmıştır.

AREDS’in başkanı ve National Göz Enstitüsü klinik araştırmalar direktörü Frederick Ferris, araştırma sonucuna göre, antioksidan içeren katkı maddelerini kullanan kişilerin önemli derecede avantaj elde ettiklerini belirtti.

Antioksidanlar genellikle meyve ve sebzelerde bulunuyor. Ancak Sarı Nokta’yı önleyecek derecede antioksidan alımını yalnızca beslenme ile sağlamak güç… Bunun için antioksidan içeren katkı maddelerinin tüketilerek, antioksidan açığının tamamlanması önem taşımaktadır.

– Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması şeklinde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin lutein ve diğer antioksidanlar içeren vitaminler olduğu söylenebilir.

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19791

Yazar . Oca 11 2011. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,