|

Su, boy uzamasına yardımcı oluyor

Boy uzunluğunun önemli ölçüde genetiğe bağlı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, büyüme çağında alınan kalsiyumdan zengin gıdaların ve yapılan sporun özellikle gelişme çağındaki çocukların boylarının uzamasında çok önemli olduğunu açıkladı.

İstanbul- Konu ile ilgili açıklama yapan Dr. Bradley şunları söyledi;

“Beslenme şeklimiz ve sporun boyumuzun uzun mu kısa mı olacağı üzerinde çok önemli etkisi var. Anne ve babamız uzunsa, büyük olasılıkla biz de uzun boylu oluruz. Kısa boylu bir anne ve babanın uzun boylu bir çocuğu olması çok nadir bir durumdur. Fakat imkansız bir durum değildir. Büyüme çağında alınan mineral ve kalsiyumdan zengin doğal gıdalar ve yapılan spor özellikle gelişme çağında ki çocukların boylarının uzamasında çok etkilidir.”

Beslenme ile alınan kalsiyum ve minerallerin içtiğimiz sudan da alabileceğimizi belirten Dr. Yasemin Bradley, doğal mineralli ve pH değeri yüksek su tüketilmesinin beden sağlığı açısından yararlarının yanı sıra kemik gelişiminde de yararlı olduğunu sözlerine ekledi.

20’ li yaşlara gelinceye kadar kemiklerimize kalsiyum depolamalıyız…

Boy uzunluğunun iyi beslenmeden başlayarak yapılan spor ve tüketilen doğal mineralli sular ile doğru orantılı olduğunu belirten Dr. Yasemin Bradley: “İyi beslenmezsek anne babalarımızın boyuna bile ulaşamayabiliriz. Bizler 20’li yaşlara gelinceye kadar uzamaya devam ederiz. Bu yaşlara kadar kemiklerimize ne kadar kalsiyum depolarsak o kadar iyi! Bir bankada para biriktirir ve sonra çeker gibi; bu yaşlara kadar kemiklerimize ne kadar çok kalsiyum koyarsak sonradan yavaş yavaş buradaki kalsiyumu harcarız. Bu yüzden büyüme çağında kalsiyumdan zengin beslenme çok ama çok önemlidir. Kalsiyumu en fazla bulunduran gıda ise süt ve süt ürünleri… Yani süt, peynir ve yoğurt! Ayrıca kalsiyum yönünden zengin doğal mineralli suyu da eklemeyi unutmayalım.”

Spor yaptıkça kemiklerimiz sertleşir…

Spor yapmanın boy için en önemli faktörlerden biri olduğunu belirten Dr. Yasemin Bradley: “Spor yaptıkça kaslarımız hareket eder. Kaslarımızın kemiklere tutunduğu yerlerde kemiği iter ve çeker. Yani kemiklerimiz de spor yapmış olur. Böylece daha çok sertleşirler, uzarlar, sağlamlaşırlar.

Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki boy uzamasında genetik faktörler kadar çevresel ve fiziksel faktörlerinde etkisi büyüktür. Spor yapmak, bol süt ve kalsiyumdan zengin su içmek, yiyecekler yemek boyunuzun daha çok uzamasına yardımcı olur!” dedi. Mineralli su alırken özellikle şişenin üzerindeki etikete dikkat edilmesi gerektiğini de belirten Bradley; ”Her su mineral bakımından zengin değildir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak : CUMHURİYET PORTAL

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19807

Yazar . Oca 11 2011. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,