|

Türkiye'de İlk Kez Sitemizde: Umut vaadeden yeni obezite ameliyatı!

432

Gastrik tüp metodunu kullanarak duodenal fonksiyonu koruyan yeni bariatrik teknik Dumping Sendromu’nu önlüyor!

20 Haziran 2008 (Washington, DC) — Morbid obezitenin tedavisi için geliştirilen yeni bir teknik, tek başına sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatından daha iyi sonuç vermekte ve pek çok komorbiditeyi (yandaş yan etkiler) engellemektedir. Enteral Bypasslı Sleeve Gastrektomi (SGEBP) olarak adlandırılan yeni teknik 25. American Society for Metabolic & Bariatric Surgery toplantısında tariflenmiştir.

17 ila 67 yaş arasındaki (ortalama 43 yaş) toplam 106 morbid obez hastayı (BMI 40’ın üzerinde veya 35 ve yandaş hastalığı olan) içeren prospektifi tek merkezli bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Hastalar laparotomi veya laparoskopi ile uygulanan SGEBP ile tedavi edilerek operasyondan 1,3,6,12,18,24 ve 36 ay sonra değerlendirilmişlerdir. İncelenen kriterler BMI, kilo kaybı, komplikasyonlar ve komorbiditelerdeki değişikliklerdir.

Bu sunumda Munir Alamo, (MD, from the Hospital Dipreca, in Santiago, Chile), hastaların başlangıçtaki yandaş hastalıklarını tanımlamıştır. Bunların en sık görülenleri arteryel hipertansiyon (% 46.2), insülin rezistansı (% 43.4) ve dislipidemidir. (% 40.6) Ayrıca, hastaların % 25’inde tiroid hastalığı ve % 20’sinde gastroözofageal reflü vardır.

Yeni prosedür pyloru koruyan bir gastrik tüp oluşturulmasını ve yaklaşık 300 cm uzunluğunda bir incebarsakla Roux-en-Y bacağını içermektedir. İnce barsak bacağı Treitz ligamanının 30-40 cm’inden başlamaktadır. Bypasslanan incebarsak bölümü çıkarılmamaktadır.

Dr. Alamo bu yöntem hakkında şöyle demektedir: “İki nedenle incebarsağın çıkarılması gerekli değildir. Birincisi, bu gerekenden fazla bir girişimdir ve ameliyat süresini uzatmaktadır. Morbiditeyi de arttırmaktadır. İkincisi uzun vadede GLP-1 (glukagon benzeri peptid) pankreasın beta hücrelerinden insülin sekresyonunu arttırmaktadır. Bu nedenle, insülin üretiminde biraz da olsa artış sağlamak daha iyidir. Alamo, ince barsağın reanastomozu ile prosedürün tamamen reversibl (geri döndürülebilir) olduğunu da belirtmiştir.

Çalışmanın başında ortalama BMI değeri 40.6 kg/m2 ve ortalama kilo 108.4 idi. Cerrahiden 36 ay sonra ortalama BMI 26.6 kg/m2 ve ortalama kilo 73.2kg olmuştu. 36 ayda ortalama aşırı kilo kaybı % 67.8 idi.

Çalışmada ayrıca hastaların yandaş hastalıklarının çözümlenmesi de değerlendirildi. Cerrahiden sonra arteriel hipertansiyon sorunu % 89, insülin rezistansı problemi % 96, dislipidemi % 95, diabet % 86, tiroid hastalığı % 36 e gastroözofageal reflü hastalığı % 86 düzeldi. Cerrahiden 36 ay sonra, tüm yandaş hastalıkların % 90’dan fazlası düzelmişti.

SGEBP yöntemi ile tedavi edilen hastaların çoğu az miktarda gıda alımı ile doyma hissi aldıklarını rapor ettiler. Dr.Alamo bu durumu şöyle açıklıyor: “bu doyma hissinin bir nedeni GLP-1 ve peptid YY salımına yol açan “ileal break” dir. Ki bu iki hormon doyma hissini meydana getirirler. Bizim görüşümüze göre, bu hastalarımızın basit sleeve gastrektomiye göre neden daha başarılı kilo kaybettiklerini açıklayan nedendir. “ “Ve en önemlisi, bu hastalara başka bir cerrahi müdahalede bulunmamız gerekmemiştir.”

Bu çalışmada hastaların hiçbirinde Dumping sendromu görülmediği gibi, albumin düzeyleri ve karaciğer fonksiyon testleri de normaldi. Hiçbir hastada malnutrisyon gelişmedi ve hiçbir hastada ölüm görülmedi.

Yeni prosedürün avantajları oniki parmak barsağındaki demir emilim bölgesinin korunması ve tanısal ya da tedavisel amaçlarla ince barsağın ileri bölümlerine ve ampulla Vater bölgesine erişimin mümkün olmasıdır. Bu girişimler klasik bypass prosedürlerinde çok zor, hatta imkansız olmaktadır.

Araştırmacılar SGEBP’ı “yeni, güvenilir ve effektif bir cerrahi teknik” olarak sunmuşlardır. Yöntemin uzun dönem sonuçları hala değerlendirilmektedir.

Bu oturumun komoderatörü John Dixon, (MD, from the Centre for Obesity Research and Education at Monash University, in Melbourne, Australia) yöntemi şöyle özetlemiştir: “ Bu operasyon bir sleeve gastrektomi ve uzun yıllar önce tanımlanan jejunoileal bypassın küçük bir versiyonudur. Problem, doğal olarak içinden hiçbir şey geçmeyen kör bir barsağın bırakılmasıydı. Diğer yöntemlerde gastrik restriksiyon ve ince barsağın bu segmentinin çıkarılması bir problemi potansiyel olarak çözmektedir. “

Oturumdaki pek çok üye kör barsak lupu bırakıldığı için yöntemle ilgili endişelerini dile getirmişlerdir. Onlara göre yöntem, uzun yıllar önce terkedilen bir prosedüre mini geliştirmelerle üretilmiştir. Bununla beraber, Dr. Dixon bu çalışmadaki hastalarda bakteriel aşırı çoğalmaya ilişkin karaciğer yetmezliği, major emilim bozukluğu veya böbrek taşları gibi, terkedilen metodla bağlantılı problemlerin görülmediğine dikkat çekmiştir.

“Gerçekte, onlar bu diversiyonu diabeti düzeltmek için gerçekleştiriyorlar.” diyen Dr. Dixon, “Gerçekte soru, sadece sleeve gastrektomi ile aynı sonuçları alıp alamayacaklarıdır.”

Jacquelyn K. Beals, PhD American Society for Metabolic & Bariatric Surgery (ASMBS) 25th Annual Meeting: Abstract PL-33. Presented June 19, 2008.

ÇEVİRİ: Op.Dr.Murat Üstün / Bu yöntemle ilgili Dr.Alamo ile detaylı görüşmelerimiz devam etmektedir. Konuyla ilgili sorularınız için TIKLAYINIZ..

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=3245

Yazar . Ara 28 2009. Kategori Basında Obezite, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,