|

Uyku Sürelerindeki Azalma Çocuklardaki Obezite Riskini Arttırıyor

Bristol Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, yetersiz uyku çocuklar arasında obezitenin giderek artmasının sebeplerinden biri olabilir. Bilgisayarlar, cep telefonları, televizyon ve diğer eğlence araçları bu nedenle kesinlikle çocukların yatak odalarına sokulmamalı.

Uyku elbette obezitenin evrensel bir problem haline gelmesinin tek nedeni değil, ama enerji dengesindeki ufak değişikliklerin bile yararlı olabileceği düşünülürse; etkisinin daha ciddi değerlendirilmesi gerektiği anlaşılır. Bu araştırmacıya göre, iyi uyumak obeziteden korunmanın bir parçası olabilir.

Uyku bozuklukları insulin direnci, diabet ve kardiyovasküler hastalıklara neden olacak şekilde metabolizmayı etkiler. Uyku eksikliği beynin iştah ve enerji dağılımını düzenleyen parçasını yeniden programlar. Bu da, Ghrelin adındaki “iştah” hormonunun salınmasını tetikleyebilir. Bunun dışında, uyku bozukluğu ve buna bağlı bitkinlik, egzersiz seviyesini de azaltarak obezitede başka bir açıdan da etkili bir faktör oluşturur.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=74343

Yazar . Ara 10 2009. Kategori Genel, Obezite. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,