|

Vajina Kanseri Tedavisi

Vagina kanserinde de tedavinin esasını belirleyen tanı anındaki hastalığın evresidir. Kanserin vaginada sınırlı olduğu olgularda  bölgesel olarak tümörlü doku çıkarılması en sık uygulanan tedavi şeklidir.  Ayrıca ek olarak 5-FU kemoterapötik kremlerde lokal olarak uygulanmalıdır. Vagina dışına yayılım gösteren tümörlerde cerrahi ve radyoterapi  jinekolojik onkologun değerlendirmesi ile hastanın cinsel yaşamını devam ettirme istemine göre seçilebilecek iki ana tedavi seçeneğidir. Eğer hastanın cinsel yaşam istemi mevcut ise cerrahi seçkin tedavi seçeneği olarak ön plana çıkar.  Evre I vagina kanserleri üst duvardan kaynaklanıyorsa rahim , vagina ve  iki taraflı kasık lenf nodları çıkarılarak , hastaya deri greftleri ile yeni bir vagina yapılabilir.

Eğer erken evre vagina kanseri alt duvardan kaynaklanıyorsa radikal vulvektomi , bilateral kasık lenf nodları ve vagina çıkarılabilir. İleri evre vagina kanserleri barsaklarla ve  mesane ile ilişkili hale gelirler  bu evredeki hastalara uygulanacak pelvik ekzentrasyon adı verilen agresif  bir cerrahi operasyon uygulanır ve hastanın cinsel fonksiyonlarını devam ettirme istemi mevcut ise bacak kaslarından greft çevrilmesi yoluya yeni bir vagina yapılması oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Radyoterapi her evredeki vagina kanserlerinde uygulanmakla birlikte barsak ve mesaneye ait komplikasyonlar oldukça sık görülürler. Kemoterapinin ise vagina kanserinde tedavi edici etkisi oldukça kısıtlıdır.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Profesör Dr. Yavuz Salihoğlu

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=529

Yazar . Ara 3 2009. Kategori Genel, Vajina Kanseri. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,