Hastalığın tedavi süreci oldukça basittir. Önemli olan sorunun nedeninin belirlenmesidir. Sorun fiziksel kaynaklı ise jinekolojik olarak tedavi edilebilir. Eğer hastalığın nedeni psikolojik ise çiftin beraberce psikolojik terapiye devam etmesi gerekebilir. Hastanın hastalığını tanıyıp kabullenmesi ve tedaviye inanması tedavi sürecini kısaltır.

Vajinismusun şiddetine göre tedavinin süresi değişebilmektedir. Basitçe söylemek gerekirse eğer bir kadın jinekologa başvuruyor ve tedaviyi hatta muayeneyi kabul ediyorsa sorun kolayca çözülebilmektedir.

Muayene masasına yatmayı kabul etmeyen bir hastada ise yardımcı olmak son derece güçleşmektedir. Vajinismus kesinlikle tedavi edilebilen bir problemdir. Cinsel ilişki esnasında refleksif davranmaktadır ve kadının istemi dışında kasılmaktadir. Bu istenmeyen durumun kaynağı da bazı nedenlerle etkilenen bilinç altıdır. Bundan dolayı vajinismus; kadın doğum problemi gibi gözükse de aslında psikolojinin ilgi alanıdır ve tedavisi de psikoterapidir.

Özet olarak; vajinismus psikoterapi ile kesinlikle kalıcı çözüme ulaşır. Bundan dolayı bilimsel olarak kanıtlanmamış her türlü yaklaşımdan kaçınmak gerekmektedir. Yani, vaginaya lokal anestezik sıkılması, alkol kullanılması bilimsel olmayan önerilerdir.

Konu ile ilgili Tüm Sorularınız için aşagıda ki formu Doldurabilirsiniz.

Ve ya http://www.tupbebekgebelik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Not : Gönderdiğiniz Mesaj Tamamen Gizlilik içerisinde okunup, Cevaplanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here