|

Yapay tatlandırıcılar kilo aldırıyor!

Yapay tatlandırıcılar kilo aldırıyor!	Normalde tatlı yendiğinde vücudun çok kalorili yiyeceklere hazırlandığını belirten uzmanlar, sakarinle tatlandırılmış besinlerin aynı uyarıyı yapmadığını açıkladı. Bu durumda kişi, fark etmeden şişmanlıyor

ABD `li bilim adamları, düşük kalorili içeceklerin kilo yapma riski olduğunu açıkladı. Yapay tatlandırıcı içeren diyet içecekleri tüketenlerin kalori açlığı çekerek bunu telafi etme yoluna gittiği ve sonuçta kilo aldıkları bildirildi.

Indiana `daki Purdue Üniversitesi `nden Susan Swithers ve Terry Davidson `un fareler üzerinde yaptıkları testlerden elde ettikleri bulgulara göre, glikozlu yoğurt yerine sakarinle tatlandırılmış yoğurt verilen hayvanlar daha fazla kalori almaya eğilimli oldu ve sonuçta da vücutlarında daha çok yağ depoladı. Araştırmacılar, yapay tatlandırıcıların, şeker tadıyla yüksek kalorili yiyecekler arasındaki ilişkiyi kopardığını ve vücudun tüketilecek kalori miktarını düzenleme yeteneğini bozduğunu belirttiler.

Elde ettikleri bulguların şimdiye kadarki yaygın inanışa aykırı olduğunu ifade eden araştırmacılar, normalde tatlı yiyeceklerin alınmasıyla vücudun çok kalorili yiyeceklere hazırlandığını fakat bunun sahte çıkması üzerine sistemin algılama mekanizmasının karıştığını belirttiler.

Sonuçta da araştırmacılara göre, düşük kalorili diyet içecek tüketenler ya daha fazla yiyor ya da daha az enerji harcıyor. Aşırı şişmanlık ve obezite yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabete yol açıyor.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

2008-02-12 Milliyet

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=3114

Yazar . Ara 28 2009. Kategori Basında Diyet, Genel. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,