|

Yaşlılık tarih mi oluyor

ABD’li bilim insanları, ‘gençlik hapının kaynağı’ adını verdikleri bir ilaç geliştirdiklerini açıkladı.

California Üniversitesi’nden Dr. Edward Goetzl, tıpta değişik alanlarda kullanılan “lenalidomide” adlı maddenin bağışıklık sistemini güçlendirerek ortalama sağlıklı yaşam süresini uzatttığını, hastalıklı ve güçsüz geçen süreyi azaltmada faydalı olduğunu açıkladı.

Habertürk’te yer alan habere göre, “Lenalidomide” aynı zamanda yaşlı insanlarda sıklıkla görülen hastalıklara yol açan mikrop ve tümörleri de vücuttan uzak tutuyor, grip türü enfeksiyonlara karşı etkili oluyor. Dr. Goetzl, 2009 yılında yaşlılık üzerine araştırma yapan bir kurumda 50 kişilik yaşlı gruplar üzerinde, hücrelerin birbirleriyle iletişimini sağlayan bir tür protein olan “sitokin” maddesini ölçtükleri çalışmada, 70-80 yaş arasındaki bazı erkek ve kadınların vücutlarının diğerlerinde göre hastalık ve enfeksiyonlara açık olduğunu ve bu sebeple de sitokin maddesinin düşüş gösterdiğini, lenalidomide maddesini de tam bu sırada keşfettiklerini söyledi.

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19637

Yazar . Oca 3 2011. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,