|

Yatalak hastaya evde sağlık hizmeti

Erzurum Sağlık Müdürlüğü, yatalak hastalara evde sağlık hizmeti vermeye başladı. İl merkezi ve 3 ilçede doktor ve sağlık görevlileri evleri ziyaret ederek yatalak hastaların bakım ve tedavilerini yapıyorlar.

Sağlık Müdür Yardımcısı Abdullah Baysal, geçen Temmuz ayından beri Erzurum’da aile hekimlerinin evde sağlık hizmeti verdiklerini belirtti. Hınıs, Horasan ve Oltu ilçelerinde de uygulamanın yapıldığını bildiren Abdullah Baysal, evlerde verilen sağlık hizmetinden hiç bir ücret alınmadığını ifade etti. Yatalak hastası olanların Sağlık Müdürlüğü, toplum sağlık merkezleri veya aile hekimlerine müracaat etmeleri halinde evde sağlık hizmetinin yapıldığını anlatan Baysal, sağlık hizmetinin artık vatandaşın ayağına götürüldüğünü söyledi.

“Tahlillerim bile evde yapılıyor”

Sağlık ekiplerinin hizmet verdiği hastalardan biri olan 40 yaşındaki Adnan Aras, uygulamadan oldukça memnun olduğunu bildirdi. 1997 yılı Temmuz ayında tatil için gittiği İzmir’de denize atlarken başını sudaki kayaya çarptığını ve boyun kemiğinin kırılması sonucu felç kaldığını anımsatan Adnan Aras, “76 yaşındaki annem benim hizmetimi görüyordu. Zor oluyordu, annemin gücü yetmiyordu. Bazen hasteneye gitmek zorunda kaldığımda battaniyelere sararak götürüyorlardı. Bu da benim için sıkıntılı oluyordu. Yeni uygulama sayesinde artık hizmet ayağımıza kadar geldi. Tahlillerim bile evde yapılıyor” dedi.

Kırmacı Mahallesinde bulunan evlerinde tek oğlu Adnan’la birlikte yaşayan 76 yaşındaki Fikriye Aras, felçli oğluna hizmet etmekte zorlandığını belirtti. Yıllardan beri yatakta olan oğlunun hizmetini kendisinin yaptığını bildiren Fikriye Aras, uygulama sayesinde rahatladığını ifade etti.

Ambulans ve sağlık görevlileriyle birlikte ziyaret ettikleri Adnan Aras’ı tedavi ederek yaralarının temizlenmesini sağlayan Palandöken Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kemal Emsen, felçli hastanın yatağını değiştirdiklerini bildirdi. Sağlık ekibiyle birlikte birlikte haftada bir ziyaret ettikleri yatalak hastanın yara temizliklerini yaptıklarını anlatan Kemal Emsen, hasta takibi için de dosya hazırladıklarını söyledi.

DHA

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=19537

Yazar . Ara 29 2010. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,