|

Yüzde 25'imizin ruh sağlığı bozuk

Türkiye’nin 9 ruh sağlığı hastanesini bir araya getiren ‘Ruh Sağlığı Hastaneleri Sempozyumu 2010’ Titanic Otel’de başladı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, toplumun yüzde 25’inin ruh sağlığı ile ilgili sorun yaşadığını söyledi.

Bu yıl ilk kez sempozyum formatında düzenlenen ‘Ruh Sağlığı Hastaneleri Sempozyumu 2010’ İstanbul’da Titanic Otel’de başladı.

Sempozyuma Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E. A. Hastanesi (BRSHH) ile birlikte Türkiye’nin önde gelen 8 ruh sağlığı hastanesinin personeli katılıyor.

Sempozyumun açılışında konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, ruh sağlığı hizmetlerinin daha çok kamu kaynakları ile yürütülmeye çalışıldığını söyledi. Özel sektöründe ruh sağlığına yatırım yapması gerektiğini belirten Dokucu, toplumum yüzde 25’inin ruh sağlığı ile ilgili sorun yaşadığını ifade etti.

Ali İhsan Dokucu, “Devletimizin ruh sağlığına ayırdığı bütçe diğer bilim dallarına göre yetersizdir. Hastanelerimiz kısıtlı imkanlarla hizmet vermektedir. Ruh sağılığına verdiğimiz önemi artırmalıyız” dedi.

73 milyon nüfusa 112 bin hekim ve 130 bin ebe ve hemşirenin hizmet verdiğini aktaran Dokucu, sağlık sektöründe insan gücümüz yetersiz. Bu durum psikiyatriye de yansıyor. Ruh sağlığı hastanelerimiz ideal şartlarda değil. Daha akılcı politikalarla kaliteyi artırmalıyız” diye konuştu.

Erenköy Ruh ve Sinir Hast. E.A Hast. Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Bilici ise Türkiye’nin 9 ruh sağlığı hastanesinin bir araya gelerek düzenlediği bu sempozyumun ruh sağlığı hizmetlerindeki kalitenin artırılmasında yararlı sonuçlar doğuracağına inandığını belirtti.

İki gün boyunca çeşitli panel ve toplantıların yapılacağı sempozyumla ilk kez psikiyatrlar, psikiyatri hemşireleri, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları bir araya geliyor ve ortak konular tartışılıyor.

Zor hasta yönetimi, psikiyatri kliniğinde yaşanan çatışmalar ve çözüm yolları, toplum ruh sağlığı modelinin korumalı işyeri ve korumalı ev, bakım merkezleri uygulamaları, ruh sağlığı hastanelerinde kalite, yatırılarak tedavi edilen hastanın idaresi, ruh sağlığı hastanelerinde güvenlik ve şizofrenide rehabilitasyon-psikotik hastayla iletişim konu başlıklarının ele alınacağı sempozyumun, toplum ruh sağlığı için yararlı bir iletişim ortamı oluşturması hedefleniyor.

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Kısa URL: http://aksaglik.com/?p=20017

Yazar . Oca 22 2011. Kategori Genel, Güncel Haberler. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

En Son Yorumlananlar

  • Kerem: Çok açıklayıcı ve güzel yazılmış. Tebrikler.
  • Kübra Toptan: Merhaba. Her eczanede bulabileceğinizi düşünüyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. İyi...
  • muharrem Alkııç: iyi günler bebeğimiz için gaz merhemi ( wındsalbe ) kullanmak ( almak ) istiyorum bu ürünü nasıl...
  • burhan: Çok güzel bilgiler var sitenizde.Sitenizin önü açık 3 ay sonra çok iyi yerlere gelirsiniz bence…
  • osman nihat özcan: sitenizi tavsiye edeceğim, saygılar,